ČLÁNOK
Plán prezidenta Ruska Dmitrija Medvedeva
9. mája 2008
Plán prezidenta Ruska Dmitrija Medvedeva
Značné rozšírenie strednej triedy by malo zastaviť prudké rozdelenie spoločnosti na veľmi chudobných a veľmi bohatých
Predvolebná kampaň nového prezidenta Ruska Dmitrija Medvedeva je medzi ľuďmi známa ako Štyri „I“: „inštitúcie, infraštruktúra, inovácie a investície.“ Predstavil ju 15. februára 2008 na ekonomickom fóre v Krasnojarsku. Predpokladá sa, že je to program, podľa ktorého sa bude krajina rozvíjať a žiť v najbližších štyroch rokoch.
Štyri „I“ pozostávajú zo štyroch kľúčových prvkov: prekonanie právneho nihilizmu, radikálne zníženie administratívnych bariér, zníženie daňovej záťaže, premena rubľa na jednu z regionálnych rezervných mien, modernizácia dopravnej, energetickej a telekomunikačnej infraštruktúry, formovanie základov národného inovačného systému, realizácia programu sociálneho rozvoja.
Pretože nástupca Vladimíra Putina odmietol účasť v televíznych debatách, tieto „I“ sa dajú dešifrovať citátmi na jeho oficiálnych vystúpeniach.
Základný princíp
Táto veta je okrídlená. Zdá sa, že v Rusku neostalo ani jedno periodikum, vrátane nedeľnej prílohy Vestníka amatérskeho včelára, ktoré by si nelámalo hlavu, čo v skutočnosti znamenali slová Dmitrija Medvedeva, že základom našej politiky musí byť princíp, že „sloboda je lepšia ako nesloboda.
Niet nič ľahšie. Každý z nás od detstva vie, že sloboda je lepšia ako nesloboda. Tak čo teda mal na mysli nástupca Putina? A dokonca spresnenia, ktoré ihneď poskytol, že ide o slobode vo všetkých jej prejavoch: o osobnej slobode, o ekonomickej slobode, o nakoniec slobode vyjadrovania sa, obyčajnému kolektívnemu rozumu obyvateľa nevysvetlili, ako hlboká je zajačia nora.
Zákon nadovšetko
Ako absolvent právnickej fakulty Leningradskej štátnej univerzity si Dmitrij Medvedev myslí, že sloboda je neoddeliteľná od toho že, občania uznávajú moc zákona. Momentálne v ruskej spoločnosti vládne právny nihilizmus, ktorý jedných obohacuje a druhých rozvracia. Zvyk porušovať zákony je podľa Dmitrija Medvedeva charakteristickou črtou Rusov. Veľmi správna poznámka.
Na druhej strane, prečo nezávidieť občanom štátov, kde sa zákony nemenia ako počasie za oknom. Štátna Duma za štyri roky v úderníckom tempe vyfabrikovala 1062 federálnych zákonov a schválila 25 ústavných zákonov. Ani predchádzajúce parlamenty nesedeli so založenými rukami. Preto je dôležitý sľub prezidenta – právnika : pracovať nad tým, aby nové zákony mali inovačný charakter a boli namierené na modernizáciu.
Plánuje sa začať so zabezpečením skutočnej nezávislosti súdneho systému od výkonnej a zákonodarnej moci, a tiež od spravodlivých a pre všetkých rovných súdov. Tu patrí aj rozhodnutie dať reálnu nezávislosť masmédiám a vyhlásiť vojnu korupcii.
Súkromné vlastníctvo a totálna kontrola
Značné rozšírenie strednej triedy by malo zastaviť prudké rozdelenie spoločnosti na veľmi chudobných a veľmi bohatých. Rozvoju malého a stredného podnikania prekáža milovaný štát, ktorý sa ľahostajne správa k súkromnému vlastníctvu a snaží sa administratívnymi bariérami zahatiť každú súkromnú iniciatívu.
Počas zasadnutia prezídia štátnej rady, ktorá sa uskutočnila 27. marca 2008 v Toboľsku, Dmitrij Medvedev povedal, že malé a stredné podnikanie sa kontroluje zo 45 hľadísk a bezmála 30 inštitúciami na federálnej úrovni.
Zníženie daní
Pre stimuláciu inovácií a súkromných investícií štát bude musieť znížiť dane. Ruský daňový systém sa musí stať konkurencieschopným s daňovými systémami iných krajín. Život v globálnej ekonomike, a nie na opustenom ostrove diktuje svoje pravidlá. Treba čo najskôr prejsť na jednotnú sadzbu danej z pridanej hodnoty a postupne túto daň zameniť na daň z tržieb.
Len vtedy sa dá dúfať, že do Ruska sa budú vkladať peniaze. Budú to nielen cudzinci, ale aj domáci podnikatelia, ktorí momentálne preferujú pracovať a žiť v zahraničí.
KURZY
24. 12. 2024
USD | 1,040 | 0,000 |
CZK | 25,135 | 0,030 |
GBP | 0,828 | 0,002 |
HUF | 411,730 | 2,970 |
CAD | 1,499 | 0,001 |