ČLÁNOK


,

Píšte dotykovým perom
4. októbra 2002

Vreckové počítače typu PDA alebo najnovšie ploché počítače typu Tablet PC používajú niekoľko spôsobov vkladania dát. Môžu mať integrovanú alebo pripojenú malú klávesnicu. Prípadne si na ich obrazovke vyvoláte obraz virtuálnej klávesnice, kde do každého písmena ťukáte dotykovým perom. Oba spôsoby sú dosť ťažkopádne – pri fyzickej klávesnici sa boríte s malými klávesmi, pri virtuálnej musíte voliť písmená po jednom.

Ďalším spôsobom je písanie dotykovým perom po obrazovke. Je to podobné, ako keď píšete perom po papieri. Veľký problém tohto spôsobu spočíva v nedokonalosti softvéru na rozoznávanie rukopisu. Aby softvér písmená rozoznal, používateľ nemôže písať svojim normálnym rukopisom, ale musí používať typizované znaky, ktoré si musí najprv natrénovať. Nie každý má na to trpezlivosť. Zdá sa však, že situácia sa zlepšuje.

Slová namiesto písmen

Spoločnosť Microsoft prišla s najnovšou verziou operačného systému pre počítače Tablet PC, ktorá umožňuje používateľom písať prirodzenejšie. Inteligentný softvér porovnáva rukopis používateľa s rozsiahlou databázou rukopisov od množstva ľudí. Program tak neovláda len jeden spôsob písania konkrétneho písmena, ale stovky možných spôsobov. Navyše dokáže rozoznávať celé slová. Stále tu však nie je stopercentná záruka, že rozozná individuálny rukopis každého používateľa. Sú ľudia, ktorí píšu úplne neštandardným spôsobom.

V samotnom Microsofte prebieha diskusia, ako tento problém riešiť. Šéf spoločnosti Bill Gates sa snaží presadiť, aby si každý používateľ mohol rozšíriť individuálne databázu rukopisov na svojom počítači. Počítač by tak začal rozoznávať jeho individuálny štýl.

Iní predstavitelia spoločnosti sa však nazdávajú, že by to bolo príliš komplikované. Podľa nich je lepšie neustále rozširovať centrálnu databázu Microsoftu, ktorá by bola potom v rovnakej podobe prístupná pre každého používateľa. Čím rozsiahlejšia databáza, tým väčšia pravdepodobnosť, že systém nebude mať problémy s rukopisom konkrétneho používateľa. Jeden z viceprezidentov Microsoftu Jeff Raikes tvrdí, ak bude databázu centrálne rozširovať Microsoft, dokáže do nej dopĺňať práve také rukopisy, ktoré zlepšia jej rozpoznávacie schopnosti. Toto nebude možné, ak si bude databázu rozširovať každý používateľ individuálne.

Nový softvér je založený viac na rozoznávaní slov. Dokáže veľmi dobre rozoznať slová, ktoré už má zaradené vo svojom slovníku. Má však problémy, ak sa objavia slová, ktoré nepozná, napríklad mená. V Microsofte teraz riešia otázku, či sa má v takýchto prípadoch dovoliť softvéru, aby prešiel z rozoznávania slov opäť na rozoznávanie jednotlivých písmen.

Ako sa to začalo

Microsoft nie je prvá spoločnosť, ktorá sa snaží naučiť počítače, aby rozumeli písanému slovu. V 90. rokoch s tým začala spoločnosť Apple. Jej vreckový počítač Newton obsahoval softvér na rozpoznávanie rukopisu. Toto rozpoznávanie bolo spočiatku dosť nedokonalé. Newton sa stal dokonca terčom kreslených karikatúr, v ktorých z neho vychádzali úplné nezmysly a skomoleniny. Aj keď sa systém v neskorších verziách zdokonalil, vo verejnosti už bola zakorenená nedôvera voči tomuto spôsobu ovládania počítača. Apple napriek tomu pokračoval v zdokonaľovaní rozoznávania rukopisu. Túto možnosť obsahuje aj jeho najnovší operačný systém Mac OS X.

Veľkým komerčným úspechom bol špeciálny rukopis Graffiti, ktorý vyvinul zakladateľ spoločnosti Palm Jeff Hawkins. Graffiti je založené na veľkých tlačených písmenách, pritom je však každý znak zjednodušený na maximálnu možnú mieru. To umožňuje počítaču ľahšie rozpoznávanie znakov. Používateľ sa zase ľahšie naučí písať takýmto rukopisom, ktorý používa len jednoduché ťahy. Výhodou Graffitti je aj to, že sa môže použiť aj na počítači s pomalším procesorom. Nevýhoda spočíva najmä v tom, že nový rukopis sa predsa len musíte naučiť. A nie každému sa chce trénovať. Napriek úspechu Graffiti je jasné, že používatelia sa s touto možnosťou neuspokoja a požadujú viac pohodlia. Súčasná Hawkinsova spoločnosť Handspring sa teraz skôr odvracia od dotykového pera a v svojich najnovších modeloch sa viac orientuje na miniatúrne klávesnice.

Samotný Microsoft kombinuje v svojom softvéri množstvo metód rozoznávania rukopisu. Jeho najnovší operačný systém pre Pocket PC podporuje aj Graffiti spolu s ďalšími metódami. Takisto obsahuje spomínaný systém rozoznávania celých slov.

Učiť sa, učiť sa…

Šéfredaktor amerického odborného časopisu Microprocessor Report Peter Glaskowsky stále vlastní a používa legendárny Newton od spoločnosti Apple. Hovorí, že súčasné vreckové počítače by mali rozpoznávať rukopis lepšie, ale veľmi často to vôbec lepšie nerobia. Pritom dnešné vreckové počítače obsahujú omnoho výkonnejšie procesory ako ich predchodcovia. Softvér na rozoznávanie rukopisu by mal túto výpočtovú silu viac využívať.

„Myslím si, že takýto program by sa mal dokázať učiť a zároveň vynikajúco rozpoznávať aj bez učenia,“ hovorí P. Glaskowsky. „Ale vždy sa bude musieť učiť aj používateľ. Ani ja som s Newtonom nepracoval veľmi efektívne, kým som nezmenil svoj spôsob písania.“

Nájdu sa národy, v ktorých sa takéto učenie vyplatí. Pracovník vývojových laboratórií spoločnosti IBM Jay Subrahmonia hovorí, že sa to týka najmä ázijských národov. Vo väčšine ázijských jazykov musíte stlačiť na klávesnici nie jeden, ale kombináciu niekoľkých klávesov, aby ste zadali jeden konkrétny znak. Znakov v takej čínštine je jednoducho príliš veľa na to, aby každý mohol mať pridelenú vlastnú klávesu. „Ľudia z ázijských krajín sú preto omnoho ochotnejší písať dotykovým perom,“ hovorí. .

Rozpoznávanie rukopisu je takisto vhodnejšie pre niektoré špecializované úlohy, napríklad pre vypĺňanie formulárov. V prípade formulárov sa väčšinou používa len obmedzená slovná zásoba, prípadne sa udáva len jedna z niekoľkých možností.

Pero a papier

V IBM veria, že najlepšou cestou na zlepšenie súčasného rozoznávania rukopisu je vytvorenie spoločného štandardu, na základe ktorého by fungoval softvér od všetkých výrobcov. Spoločnosť sa teraz aktívne snaží presadiť formát, známy ako InkXML.

Cieľom všetkých výrobcov je urobiť písanie dotykovým perom po obrazovke rovnako pohodlným, akým je písanie klasickým perom po papieri. Ozývajú sa však hlasy, že je to nerealistická vízia. Myslí si to aj J. Raikes z Microsoftu, hoci oficiálna línia jeho spoločnosti tento jeho názor nepodporuje. „Neverím, že ľudia niekedy prestanú používať pero a papier,“ hovorí J. Raikes. Snaha nahradiť pero a papier digitálnymi prostriedkami, sa mi zdá vopred odsúdená na neúspech. Aj keď sa rozoznávanie rukopisu zdokonalí, stále tu budú staré dobré poznámky. Keď si niečo potrebujete rýchlo poznačiť, nemusíte zapínať nejaké prístroje. Jednoducho vytiahnete pero a papier a píšete. Preto by sme v rozoznávaní rukopisu nemali vidieť náhradu písania, ale len spôsob, ako uľahčiť prácu s počítačom. V minulosti sa už vyskytli vízie o tom, že vďaka počítačom prestaneme používať papier. Všetky tieto predpovede zlyhali.“

IBM už v minulosti použila rozpoznávanie rukopisu vo viacerých produktoch, vrátane novátorského notebooku TransNote, ktorý sa však neosvedčil. IBM medzitým zmenila stratégiu. Najnovšie prišla so softvérom, ktorý spočiatku rozoznáva len písmená a niekoľko kľúčových slov. Počas používania sa však učí ďalšie slová, a tak čím dlhšie s ním pracujete, tým je dokonalejší.

Medzitým Microsoft pokračuje v stratégii rozoznávania celých slov. Tento spôsob prináša jednu komplikáciu: softvér musí byť prispôsobený konkrétnemu jazyku. Pri rozoznávaní písmen stačí jedna verzia napríklad pre všetky jazyky, píšuce latinkou. Slová sú však v každom jazyku odlišné.

Súčasná verzia operačného systému pre Tablet PC dokáže rozoznať slová v angličtine, francúzštine, nemčine, kórejčine, japončine a v oboch čínskych písmach. V najbližšom čase by mala pribudnúť španielčina. Príslušníci malých národov, ako napríklad Slováci, sa však budú musieť ešte dlho spoľahnúť na systémy založené na rozoznávaní písmen.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS