Predstavitelia spoločnosti Penta Group navrhujú spoločné stretnutie so zástupcami Odborového zväzu (OZ) Metalurg. Stretnutie by sa malo uskutočniť vzhľadom na znepokojenie a obavy odborárov o osud VSŽ, a.s., Košice v súvislosti s predajom ich akcií z vlastníctva Transpetrolu. Penta by totiž rada uviedla skreslené informácie a fámy o svojej firme na pravú mieru. Vyplýva to z otvoreného listu, ktorý v piatok poslal člen predstavenstva Penty Jaroslav Haščák predsedovi výboru OZ Metalurg Robertovi Kulikovi.
Haščák podľa otvoreného listu chápe obavy predstaviteľov Výboru OZ Metalurg o ďalší osud pracovníkov VSŽ, nakoľko informácie, dostupné o spoločnosti Penta Group, sú podľa neho často skreslené, podávané v rovine najrôznejších fám a so silným podtextom pikantností. „Penta ako významný akcionár VSŽ bude mať záujem spolupracovať s ostatnými akcionármi a zároveň je otvorená konštruktívnemu dialógu s predstaviteľmi Výboru OZ Metalurg,“ uvádza sa ďalej v liste. Za prvoradú pokladá Penta konsolidáciu spoločnosti, najmä vyriešenie sporných záväzkov z minulosti a spoluprácu so strategickými investormi v dcérskych spoločnostiach. Firma po detailnom oboznámení sa so stavom spoločnosti uvažuje o verejnom prísľube na odkup akcií VSŽ od ostatných akcionárov.
Investícia Penty do VSŽ je podľa Haščáka strednodobou investíciou a firma plánuje ostať v spoločnosti približne 3 až 5 rokov. V súčasnosti Penta vlastní približne 1 % akcií VSŽ. J. Haščák otvoreným listom reagoval na médiami zverejnenú kritiku odborárov z Metalurgu, podľa ktorej odborári predpokladajú, že výkon akcionárskych práv novými majiteľmi akcií VSŽ odčerpá vysoké finančné zdroje spoločnosti a nezabezpečí potrebný rozvoj výroby a zamestnanosti v dcérskych spoločnostiach VSŽ. Predseda OZ Metalurg Robert Kulik označil na tlačovej besede v Košiciach spoločnosti ako Penta Group a J&T za burzových hráčov, ktorých jediným cieľom je „vybielenie účtov a predaj nepotrebných akcií či dokonca krach spoločnosti“.
Balík 3 494 017 akcií VSŽ mal na základe anonymného obchodu z 21. decembra minulého roka získať od Transpetrolu Stredoeurópsky maklérsky dom. Tento balík akcií zodpovedá 21-percentnému podielu na základnom imaní VSŽ. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. SMD následne predal balík 1 951 733 akcií, ktorý predstavuje 11,87 % základného imania VSŽ, Poštovej banke pri cene 160 Sk. Opčnú zmluvu na nákup viac ako 7 % akcií VSŽ od Poštovej banky uzavrela spoločnosť Penta Investments Ltd. Celý balík akcií VSŽ predávaný Transpetrolom si teda pravdepodobne rovnakým dielom po 7 % rozdelia finančné skupiny J&T, Penta a Istrokapitál, ktorá ovláda SMD aj Poštovú banku. Úrad pre finančný trh však predbežným opatrením z 8. januára uložil BCPB pozastaviť vyrovnanie obchodov s akciami VSŽ zo dňa 21. decembra 2001 po dobu 30 dní.
Úrad v rámci monitorovacej činnosti zistil, že vývoj kurzu akcií VSŽ a okolnosti uzatvorenia kurzotvorných obchodov s nimi zakladajú dôvodné podozrenie, že niektoré obchody boli uzatvorené za účelom manipulácie ich kurzu.