Prostriedky vo výške 65 mld. Sk, ktoré má na realizáciu dôchodkovej reformy k dispozícii rezort financií, by mali na zmenu systému stačiť na dobu 3 až 4 rokov. Ako na štvrtkovom seminári Podnikanie 2002 konštatoval riaditeľ Sociálnej poisťovne (SP) Miroslav Knitl, dôchodkové reforma sa bude týkať všetkých občanov, pričom jednotlivec rozhodne, či bude využívať kapitalizačný pilier budúceho systému dôchodkového zabezpečenia, ktorý však bude vekovo ohraničený.
Ako dodal šéf SP, súčasný dôchodkový systém je neefektívny. Podľa jeho slov by v prípade, že by štát nevykonal penzijnú reformu bola SP po roku 2004 stratová sumou 3 až 8 mld. Sk ročne, nakoľko ostáva v posledných rokoch miera nezamestnanosti v SR na približne rovnakej úrovni. Kým pred rokom 1989 bol priemerný mesačný príjem dôchodcu na úrovni zhruba 60 až 70 % priemernej mzdy, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 40 %. „Ak by v SR zotrval súčasný model dôchodkového systému, o päť rokov by bol mesačný dôchodok na úrovni 30 % priemerného mesačného príjmu,“ podotkol ďalej Knitl, pričom cieľovým stavom je podľa neho úroveň 70 %.
Za negatívny jav Knitl považuje stav pohľadávok SP, ktorých výšku sa poisťovni za posledných 18 mesiacov nepodarilo znížiť. „Rastú fiktívne penále, pričom základná istina z celkových pohľadávok predstavuje 40 %,“ dodal Knitl.
Jedným z cieľov dôchodkovej reformy je tiež zjednodušiť štruktúru jednotlivých typov dôchodkov. V súčasnosti existuje viacero druhov dôchodkov, akými sú starobný, pomerný starobný, invalidný a iné druhy. SP mesačne vypláca približne 800 tis. starobných dôchodkov. Budúci dôchodkový systém by mal fungovať na princípe štyroch pilierov – priebežného, kapitalizačného, doplnkového dôchodkového poistenia a komerčného piliera. Sociálnym systémom v SR ročne prejde zhruba 120 mld. Sk.