Minimálne 20 % z celkovej sumy 700 mil. USD, ktoré plánuje americký oceliarenský koncern U.S. Steel investovať počas nasledujúcich desiatich rokov do modernizácie a reštrukturalizácie slovenského závodu, je vyčlenených pre environmentálne programy. Ďalších 20 % bude smerovať na modernizáciu infraštruktúry. Zvyšná časť peňazí bude využitá na zlepšenie produkcie. Pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to povedal prezident spoločnosti U.S. Steel Košice John H. Goodish.
„V súčasnosti sme už kvalitným výrobcom ocele, avšak na dodávku kvalitných oceľových plechov pre automobilový priemysel potrebujeme automatizovanú galvanizačnú linku,“ vysvetlil Goodish v rozhovore pre FAZ. Dodal, že práve v tejto oblasti, kde je zisková marža najväčšia, chcú súčasní vlastníci závodu zvýšiť kvalitatívny štandard a hodnotu produkcie.
Prezident U.S. Steel Košice sa zároveň domnieva, že závod môže v budúcnosti získať veľké množstvo záujemcov o vysoko kvalitné oceliarske produkty. Medzi tradičných klientov skupiny U.S. Steel patrí Ford Motors, General Motors, Whirlpool a Coca-Cola. Volkswagen, Daimler-Chrysler a BMW majú svoje výrobné závody na Slovensku, v ČR, Maďarsku, Rakúsku a Švajčiarsku, preto je podľa Goodisha rozhodnutie americkej firmy investovať na Slovensku veľmi racionálne. „Naše pôsobenie v SR nám otvára nový trh v strednej Európe, kde je veľa našich automobilových alebo spotrebných produktov už prítomných, alebo sa sem začína presúvať,“ zdôraznil. Dodal, že všetci uvítali rozhodnutie U.S. Steel pôsobiť v polohe popredného výrobcu ocele na tomto trhu s rastovým potenciálom.
Ako zároveň dodal J. H. Goodish, iba tri mesiace po oficiálnom prevzatí podniku je zatiaľ predčasné určiť, či bude závod v Košiciach s ročnou produkciou takmer 4 milióny ton prinášať výnosy, avšak prezident zostáva v tomto smere optimistický. Manažment spoločnosti U.S. Steel Košice, ktorý skupina dosadila z USA, však musí podľa FAZ v súčasnosti čeliť veľkému tlaku znižovania nákladov a podpory efektívnosti. Firma však neplánuje výrazné prepúšťanie, pretože sa zmluvne zaviazala, že v priebehu 10 rokov neprepustí žiadneho z 15 000 zamestnancov firmy. Na dosiahnutie želaného stavu 8 000 zamestnancov sa preto bude musieť firma spoliehať na prirodzený úbytok pracovných síl, pričom zvyšovanie produktivity bude musieť docieliť iným spôsobom. Manažment už dosiahol výrazné zníženie nákladov formou zrušenia kontraktov o exkluzívnej dodávke železnej rudy a uhlia. Vedenie dúfa, že sa mu podarí dosiahnuť ďalšie výrazné úspory formou odbúrania sprostredkovateľov v oblasti predaja, ako aj formou budovania priamych vzťahov s klientmi.
Americký koncern U.S. Steel odkúpil oceliarsku časť slovenskej spoločnosti VSŽ v novembri minulého roka za 500 mil. USD.