Poslanci Národnej rady (NR) SR sa budú na 52. schôdzi v druhom čítaní zaoberať aj poslaneckým návrhom zákona o elektronickom podpise. Zákon upravuje práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri používaní elektronického podpisu v elektronickej komunikácii. Jeho účelom je umožniť využívanie elektronických podpisov a ich právne uznanie.
Návrh zákona predpokladá aj zriadenie Úradu pre elektronický podpis ako súčasti Národného bezpečnostného úradu, ktorého úlohou má byť dozor nad dodržiavaním zákona. Celkové náklady na zriadenie úradu sú plánované v objeme 186 mil. Sk, z toho 119 mil. Sk pripadne na jeho vytvorenie a 67 mil. Sk na ročné prevádzkové náklady.
Parlament posunul poslanecký návrh zákona do druhého čítania na 51. schôdzi a uprednostnil ho pred vládnym návrhom. Oba sa líšili najmä riešením uznávania elektronického podpisu zahraničných subjektov. Vládny návrh odporúčal formu dohody medzi Národným bezpečnostným úradom a príslušným partnerom v zahraničí, kým poslanecký návrh pripúšťa aj uznávanie podpisu na úrovni certifikačných autorít.
Navrhovaný zákon, ktorý upravuje vzťahy vznikajúce v súvislosti s vytváraním a používaním elektronického podpisu v rámci elektronickej komunikácie, by po schválení mal vstúpiť do platnosti 1. januára budúceho roka.