Paneurópska burza Euronext informovala o zámere uviesť vlastné akcie na verejný trh. Umiestnenie akcií by sa malo realizovať formou verejnej ponuky (IPO) v júni tohto roku. Ako uviedli významní predstavitelia burzy v stredu, pri verejnom uvádzaní akcií sa chce spoločnosť zamerať na retailových investorov, a to vo väčšej miere než konkurenčný organizátor Deutsche Börse, ktorej emisia akcií bola prijatá na verejný trh začiatkom februára.
Úspešná operácia IPO nemeckého organizátora kapitálového trhu 5. februára bola v určitom zmysle predzvesťou rovnakého postupu paneurópskej burzy Euronext. Analytici odhadujú trhovú hodnotu burzy Euronext na 3 až 4 miliardy EUR. Šéf Euronextu Jean-Francois Theodore je presvedčený, že medzinárodná štruktúra akcionárov bude pri uvádzaní na trh výhodou, pretože umožní retailovým investorom angažovať sa pri kúpe akcií vo výraznejšej miere ako pri IPO nemeckej burzy.
Burza Euronext vznikla zlúčením parížskej, amsterdamskej a bruselskej burzy v septembri 2000. Je prvou integrovanou burzou ponúkajúcou cezhraničné obchodovanie v jednotnej mene s akciami, derivátmi i komoditami. Okrem toho ponúka služby zúčtovania a vysporiadania transakcií. „Deutsche Börse mala pôvodne uzavretú vlastnícku štruktúru a akcionármi boli výlučne nemecké spoločnosti,“ uviedol hovorca Euronextu Bruno Rossignol pričom dodal, že drvivú väčšinu akcionárov predstavovali nemecké banky. „To nie je prípad Euronextu. My máme presne 498 akcionárov a najväčším z nich je holandská banka ING s podielom niečo nad 6 %.“
Na burze Euronext je kótovaných 1 861 spoločností s celkovou trhovou kapitalizáciou 2,691 bilióna EUR. Celosvetovo kótovalo svoje vlastné akcie len 5 organizátorov trhu. Podľa súčasných tendencií by sa to však malo stať normou v priebehu piatich rokov. Umiestnenie akcií na verejný trh otvára priestor pre akvizície, zvyšuje flexibilitu pri fúziách a vytvára podmienky pre benchmarking.
Euronext sa chystá predĺžiť obchodný deň s cieľom získať ďalších zákazníkov. Dlhší obchodný deň bude prospešný hlavne pre dlho do noci pracujúcich portfóliových manažérov a obchodníkov z USA. „Ak neposkytnete dlhší obchodný čas, poskytne ho niekto iný a vy stratíte podiel na trhu. Predĺženie obchodných hodín je viac ako čokoľvek iné obranným opatrením voči konkurencii,“ povedal jeden nemecký analytik. Ako ďalej uviedol, rozšírenie obchodného dňa sa pripravuje na Deutsche Börse, štokholmskej OM Exhchange, či španielskej burze.