Výrazné znehodnocovanie mien okolitých štátov podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka slovenských exportérov príliš neovplyvní. Aj keď ide o významných obchodných partnerov Slovenska, podľa neho v súčasnosti zdražovanie vývozov vplyvom kurzového vývoja nie je to podstatné. „Ja si nemyslím, že dnes je debata o tom, či dokážeme exportovať, alebo nie, ktorá by závisela od vývoja kurzu. Dnes je problém, že neexistuje dopyt po produktoch. Ani nejaká flexibilita vo výmennom kurze nepomôže týmto faktorom. Nie je problém v konkurenčnej schopnosti, ale že nie je dopyt po tých produktoch,“ povedal po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu Šramko.
Zavedenie eura je tak napriek zdražovaniu vývozov do okolitých krajín pre Slovensko podľa guvernéra jednoznačne pozitívny prvok. To, že vývoj mien okolitých štátov príliš na vývoj zahraničného obchodu nevplýva, potvrdzujú podľa Šramka aj ďalšie faktory. „Je to vidieť aj na tom, že napriek tomu, že okolité meny prudko zdevalvovali, vôbec to neznamená nárast ich exportu. Dnes je totiž situácia úplne o inom, nie o tom, či dokážeme niečo upraviť na základe vývoja výmenných kurzov,“ povedal guvernér.
Regionálne meny v posledných týždňoch výrazne strácajú a posúvajú sa na niekoľkoročné minimá. Česká koruna sa napríklad pred záverom utorňajšieho obchodovania nachádzala voči euru pri úrovni 29,600 CZK/EUR a len počas utorňajšieho obchodovania stratila zhruba 50 halierov. Pod podobným tlakom je aj poľská mena, ktorá sa postupne približuje už k úrovni 5,0000 PLN/EUR. Rovnako negatívny vývoj zaznamenáva aj maďarský forint, ktorý po prelomení hranice 300 HUF/EUR pokračuje v oslabovaní a v utorok pred záverom obchodovania bol už pri úrovni 308 HUF/EUR.