Minister hospodárstva SR Pavol Rusko v piatok odporučil vláde SR taliansku spoločnosť Enel, ako najvhodnejšieho investora, ktorý by mal získať 66 % akcií Slovenských elektrárni, a.s. Vláda by mala odporúčaného investora schváliť 6. októbra. „Je to spoločnosť, ktorá je najsilnejšie kapitálovo vybavená. Som presvedčený, že spoločnosť Enel dokáže zabezpečiť finančné krytie na realizáciu investičného projektu. Svojim postavením a svojou pozíciou dal dostatok argumentov, aby som vybral túto spoločnosť,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Rusko.
Po predpokladanom súhlase vlády s odporúčaním investorom, ministerstvo hospodárstva a privatizačný poradca začnú s investorom niekoľkotýždňové negociácie. Minister chce tieto rokovania dokončiť do troch týždňov, a potom by sa malo rokovať o konkrétnych transakčných dokumentoch a privatizačnej zmluve. Do konca novembra by mala podľa Ruska vláda definitívne schváliť vstup zahraničného investora do SE. „Chcem však upozorniť, že po prípadnom súhlase vlády s odporúčaným investorom, ešte nie je rozhodnuté o vstupe Enelu do SE. To sa stane až schválením privatizačnej zmluvy a transakčných dokumentov, ktoré musia byť schválené do 120 dní od podania ponúk investormi, čiže do 20. novembra tohto roku,“ povedal Rusko. Minister očakáva, že začiatkom budúceho roka strategický investor vyplatí za 66-percentný podiel SE 30 % zálohu. Reálny vstup investora, by sa mal uskutočniť do 30. júna 2005. „Budú tam iste problémy s vyčleňovaním majetku, ako vodná elektráreň Gabčíkova a jadrový blok V1, ale verím, že to nespôsobí veľký časový sklz. Sme pripravení tento proces výrazne urýchliť,“ uviedol Rusko.
Minister sa snažil vyvrátiť tvrdenia, že Enel nebol vhodným kandidátom, lebo nemá skúsenosti s jadrovými aktívami. „Chcem podotknúť, že pred 13 rokmi dobudoval Enel na 95 % jadrovú elektráreň, že dovtedy prevádzkoval štyri jadrové elektrárne, a že do roku 2000 bol Enel držiteľom jadrovej licencie,“ povedal Rusko. Minister je presvedčený, že talianska spoločnosť nie je odkázaná na to, aby jadrových odborníkov na Slovensko prinášala. „Pri korektnej dohode so zahraničným investorom sme schopní ponúknuť renomovaných odborníkov pri realizácii jadrovej energetiky,“ uviedol Rusko. Podľa neho Enel má aj skúseností s jadrovým odpadom a odstavením jadrových elektrárni. „Napríklad ČEZ takéto skúseností na rozdiel od Talianov nemá,“ povedal Rusko.
Podľa ministra vstupom spoločnosti Enel sa vytvára priestor pre prípadný záujem SE na získanie energetickej skupiny ČEZ. „Jednoducho SE budú ekonomicky silný podnik so silným investorom a predpokladáme, že za niekoľko rokov sa môže vypísať medzinárodný tender na privatizáciu ČEZ-u,“ povedal Rusko. Ako ďalej dodal aj vytvorenie synergických efektov prenosových sústav medzi Českom a Slovenskom nezávisí od spojenia českých elektrárni so slovenskými. „Chcem výrazne protestovať proti týmto dezinformáciám, pretože synergické efekty prenosových sústav sa môžu dosiahnuť bez ohľadu na to, kto SE vlastní. Záleží len od politickej vôle medzi českou a slovenskou prenosovou sústavou,“ uviedol Rusko. Proti ponuke spoločnosti ČEZ bolo podľa Ruska aj neakceptovanie pripomienok. „Nabúrala sa naša koncepcia, a to čo sme chceli dosiahnuť podmienkami, ktoré sme predostreli v našich požiadavkách boli spoločnosťou ČEZ v zásade odmietnuté,“ povedal Rusko.
Minister odmietol aj paralelné rokovania o transakčných dokumentoch so spoločnosťou ČEZ. „Nie je štandardnou situáciou, aby podnik, ktorý sa zúčastní medzinárodného tendra, si zvolal tlačovú besedu, na ktorej odkáže príslušnému ministrovi čo má robiť. Musím zodpovedne povedať, že po tejto tlačovej besede som sa s touto myšlienkou už vôbec nezaoberal,“ konštatoval Rusko.