Oživenie ekonomiky eurozóny je nadosah, avšak stále pretrvávajú riziká, pričom dopyt spotrebiteľov zrejme nebude v súčasnej fáze motorom hospodárskeho rastu. Informuje o tom Európska komisia (EK) vo svojej správe zverejnenej v stredu. „Zdá sa, že zotavenie hospodárstva eurozóny je nadosah po tom, ako prudké spomalenie ekonomiky v roku 2001 prerušilo dlhšie obdobie silnej ekonomickej aktivity. Taktiež sa zdá, že vyhliadky hovoria v prospech akcelerácie ekonomického rastu v druhej polovici roku 2002 k potenciálnej úrovni, prípadne sa táto úroveň prekoná,“ uvádza materiál.
Ide o vôbec prvú štvrťročnú správu EK, hodnotiacu ekonomický vývoj v eurozóne a zameranú na povzbudenie koordinácie politiky členských krajín eurozóny. EK uviedla, že vhodné politické reakcie, solídne fundamentálne faktory a postupná obnova dôvery sú dobrým základom pre začínajúce sa zotavovanie. „Hoci sú vyhliadky svetovej ekonomiky stále neisté, riziká sa stali vyváženejšími a ekonomické údaje v USA počas prvých mesiacov tohto roku boli povzbudzujúce. Napriek tomu sú však americké domácnosti stále značne zadlžené, pričom sa nedajú vylúčiť riziká opätovného oslabenia najväčšej svetovej ekonomiky, ak sa súkromná spotreba neudrží a začne klesať,“ píše sa ďalej v správe.
Okrem toho, ekonomická situácia v Japonsku je stále dôvodom obáv, pričom svetovú ekonomiku by mohol nepriaznivo ovplyvniť prípadný rast cien ropy. Kríza v Argentíne zvýšila neistotu v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Ak ktorékoľvek z uvedených rizík začne pôsobiť, mohlo by to podľa dokumentu EK uvaliť tieň na priaznivý výhľad ekonomiky eurozóny. Správa sa pozitívne vyjadrila na adresu budúceho vývoja inflácie v eurozóne. Miera inflácie by mala podľa EK v prvom polroku klesnúť a vzápätí sa stabilizovať na úrovni pod 2 %. Riziko však v tejto súvislosti stále predstavujú menové kurzy, vývoj cien ropy a vývoj miezd v niektorých krajinách.