Sústavná slabosť kapitálových trhov a neistota ohľadne ďalšieho politického a ekonomického vývoja sa v uplynulom roku negatívne premietla do celkového objemu realizovaných globálnych fúzií a akvizícií (M&A). Z analýzy Thomson Financial vyplýva, že k výraznejšiemu oživeniu v tejto oblasti dôjde až v závere roka 2003.
Prudký pokles M&A počas uplynulého roka vyvolal tlak investičné banky, aby radikálnejšie znižovali svoje nákladové položky.
Podľa predbežných dát Thomson Financial poklesol objem fúzií a akvizícií v roku 2002 vo finančnom vyjadrení na 1 198 miliárd dolárov, hoci v rovnakom období predchádzajúceho roka sa tento ukazovateľ „vyšplhal“ až na 1 700 miliárd dolárov.
Počet transakcií sa na medziročnom základe zredukoval z 29 976 na 24 189.
Celková klíma vo sfére fúzií a akvizícií sa stala nesmierne náročnou. Existuje síce dostatok strategických úvah a rokovaní o prípadných fúziách a akvizíciách, konkrétnych rozhodnutí je však podstatne menej, uvádza sa v štúdii Morgan Stanley.
Signifikantne sa v roku 2002 zredukoval aj objem verejných úpisov akcií, a to až o 28% na celkovú hodnotu 302,7 miliardy dolárov.
K veľmi miernemu, 3%-nému poklesu došlo na trhu s pohľadávkami, tento sektor je však v neporovnateľne lepšej „kondícii“ v porovnaní s úvermi a konvertibilnými cennými papiermi.
V dôsledku viacerých korporátnych škandálov sa značne zmenili podmienky na úverovom trhu a čoraz viac sa do popredia dostáva analýza rizík na strane dlžníka.
K poklesu aktivít vo sfére M&A došlo aj napriek tomu, že sa podarilo realizovať transakcie s vysokým hodnotovým vyjadrením.
Medzi ne sa v prvom rade zaraďuje akvizícia farmaceutickej spoločnosti Pfizer, ktorá prevzala konkurenčnú firmu Pharmacia za 61,3 miliardy dolárov.
V rebríčku najúspešnejších investičných bánk v roku 2002 v porovnaní s predchádzajúcim rokom nedošlo k zásadnejším zmenám.
Na prvom mieste figuruje Goldman Sachs a za ním nasledujú Salomon Smith Barney, Credit Suisse First Boston a Morgan Stanley, avšak iba 8 miliárd USD delí druhú investičnú banku od štvrtej, čo podľa analytikov znamená, že toto poradie sa ešte môže v prvých dňoch roka 2003 zmeniť.
V súvislosti s vývojom na tento rok sa zvýrazňujú optimistické prognózy, a to aj napriek tomu, že napríklad Deutsche Bank hovorí o neodvratnosti vojenského útoku na Irak, čo vyvolá depresívne nálady na trhu.
Tento stav by sa mal postupne eliminovať a o obrate sa môže uvažovať vo štvrtom kvartáli 2003.