Rozhodnutie vlády SR otvoriť tender na privatizáciu Slovenských elektrární, a.s., (SE) považuje poradca pre privatizáciu SE Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers za jediné správne riešenie. Napriek tomu má toto rozhodnutie podľa jeho slov aj negatívne stránky. Otvorenie tendra bude podľa Mitku znamenať ďalší časový odklad, čím sa celý proces privatizácie značne predĺži. „Investori sa môžu začať obávať toho, že sa proces privatizácie bude predlžovať donekonečna,“ upozornil Mitka. Ako ďalej dodal, situácie, že by niekto z tendra odstúpil, sa neobáva. „Pokiaľ je záujem investorov seriózny, od svojej ponuky neodstúpia,“ uzavrel.
Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní otvorila proces privatizácie SE, čím umožní vstúpiť do už začatého procesu ďalším záujemcom. Podľa slov Mitku regulárny záujem zatiaľ prejavili dve spoločnosti, a to česká elektrárenská spoločnosť ČEZ a renomovaná energetická spoločnosť, ktorú nekonkretizoval.
Štát vypísal tender na predaj minoritného podielu v SE 1. augusta. Predbežné ponuky na odkúpenie podielu v elektrárňach podalo pôvodne osem európskych strategických investorov. Komisia pre prípravu privatizácie SE odporučila v marci vláde SR schváliť finálnu alternatívu privatizácie SE, ktorá spočíva v sprivatizovaní 49-percentných majetkových podielov v reštrukturalizovaných dcérskych spoločnostiach elektrární. SE budú vlastniť 100 % akcií novovytvorených dcérskych spoločností. Česká energetická spoločnosť ČEZ oznámila svoj záujem o účasť pri privatizácii SE 5. mája, pričom ako jediná prejavila záujem sprivatizovať elektrárne ako celok.
SE dosiahli v prvom kvartáli čistý zisk 3,936 mld. Sk, čo je takmer 7,5-násobný nárast oproti čistému zisku 526,1 mil. Sk, ktorý zaznamenali k 31. marcu 2002. Prevádzkový zisk dominantného výrobcu elektrickej energie na Slovensku sa v prvom štvrťroku zvýšil na 3,857 mld. Sk z úrovne 1,527 mld. Sk pred rokom. Z finančných operácií zaznamenali SE zisk takmer 85 mil. Sk, z mimoriadnej činnosti však evidovali stratu vo výške 6 mil. Sk.