ČLÁNOK




Organizácia spojených národov zintenzívňuje svoje aktivity v Afganistane
19. novembra 2001

Najnovšie informácie z Afganistanu potvrdzujú, že vytvorenie novej vlády na báze širokej koalície pokračuje úspešne a so všetkou závažnosťou, čo súvisí aj s tým, že vojská Talibanu v masovom rozsahu opúšťajú aj tie oblasti, ktoré majú do tejto chvíle pod kontrolou.

Osobitný predstaviteľ OSN Francesco Vendrell strávi v Kábule niekoľko dní, aby dosiahol dohodu so Severnou alianciou ohľadne budúcej dočasnej vlády.

Vendrellova návšteva sa časovo prelína s návratom bývalého afganského prezidenta Burhanuddina Rabbáního do Kábulu, ktorý musel pred piatimi rokmi opustiť pod tlakom Talibanu.

Rabbání podporil novú vládu vytvorenú na základe širokého konsenzu a doslova uviedol, že Severná aliancia „neprišla do hlavného mesta ako jediná víťazná sila…“

Zahraničné agentúry ale dodávajú, že Rabbbání sa nestane automaticky vodcom nového Afganistanu, pretože početné skupiny odmietajú jeho autoritu.

Rabbáního návrat do Kábulu je síce symbolický, no veľa Afgancov z neho nemá vôbec radosť.

Moc prevzal v roku 1992, no namiesto dialógu v krajine dominovala bratovražedná vojna, ktorá si vyžiadala 50 000 obetí.

Exprezident oficiálne uviedol, že síce podporuje urovnanie situácie v Afganistane, no zároveň naznačil aj to, že chce limitovať úlohu zahraničných vojsk na afganskom teritóriu.

Bývalý minister zahraničných vecí Dr. Abdulláh po príchode britských vojsk na leteckú základňu Bagram, k čomu došlo ešte vo štvrtok minulého týždňa včera dodal, že neexistuje dôvod na ďalšie „rozšírenie ich počtu, ani mandátu…“

Vendrellovu misiu sústavne komplikuje fakt, že tento predstaviteľ OSN sa iba veľmi ťažko kontaktuje s tými činiteľmi Severnej aliancie, ktorých by mohol presvedčiť o účasti na medzinárodnej konferencii pod záštitou Organizácie spojených národov o budúcnosti Afganistanu.

OSN však na druhej strane kriticky hovorí aj o tom, že Severná aliancia robí prieťahy v rokovaniach o vytvorení novej koaličnej vlády.

Podľa informácií zo včerajšieho večera však Severná aliancia súhlasí s účasťou na medzinárodnej konferencii o budúcnosti Afganistanu.

Jednoznačné hodnotenie nie je k dispozícii ani v súvislosti pozíciami Talibanu, ktorý údajne ovláda ešte tretinu krajiny.

Toto hnutie nemieni opustiť Kandahár, ani dobrovoľne kapitulovať, hoci existujú aj náznaky o odovzdaní moci miestnym kmeňovým vodcom a o takzvanej „únikovej stratégii“ Talibanu.

Jeho duchovný vodca mulla Omar hľadá podľa zdrojov BBC možnosti, aby mohol „dôstojne opustiť Kandahár a odvrátiť ďalšie bombardovanie tohto mesta americkým letectvom“.

Tisícky vojakov Talibanu a bojovníkov Al-Kajdá sú v obkľúčení v Kundúze na severe krajiny a očakávajú, kedy vyprší ultimátum Severnej aliancie, aby toto mesto opustili.

Včera americké bombardéry B-52 zasiahli Kundúz ťažkými údermi.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

Americký denník Washington Post včera tlmočil rozhorčenie amerických leteckých síl, ktoré dostávajú údajne „veľmi oneskorene“ povolenie na bombardovanie pozícií popredných predstaviteľov Talibanu a Al-Kajdá

Britské a americké špeciálne jednotky zamerali oblasť, kde by sa mohol nachádzať Usama bín Ladín – má ísť o teritórium s rozlohou 74 km2 v juhovýchodnej časti Afganistanu

Taliban vo vyhlásení uviedol, že nevie, kde je presne Usama, no stále sa skrýva na afganskom území. Skupina predstaviteľov hnutia nevylučuje ani fakt, že Usama bín Ladín už nie je v Afganistane

Časť zahraničných agentúr, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc Afganistanu, polemizuje o efekte rozmiestnenia zahraničných vojsk v krajine

V Kundúze popravili 150 vojakov Talibanu, ktorí sa chceli vzdať Severnej aliancii

Masové hroby sa našli v okolí Herátu

Irán sa stane prvou krajinou, ktorá opätovne otvorí svoje diplomatické zastúpenie v Kábule

Pakistan neposkytne politický azyl Usamovi bín Ladínovi ani duchovnému vodcovi Talibanu mullovi Omarovi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS