ČLÁNOK




Operátori mobilných sietí prijímajú závažné rozhodnutia
12. septembra 2002

Britský mobilný operátor Vodafone sa rozhodol ešte výraznejšie etablovať na francúzskom telekomunikačnom trhu. Chce totiž zvýšiť svoj kapitálový podiel v spoločnosti SFR, ktorá vo Francúzsku poskytuje služby mobilného operátora. SFR kontroluje Vivendi Universal, no na základe úvah časti analytikov si chce Vivendi túto kontrolu udržať aj naďalej.

Podľa predbežných odhadov by sa ponuka Vodafonu mala pohybovať v pásme 8 miliárd libier, čo by pre túto britskú firmu nemal byť problém, pretože má dostatok nevyužitých finančných zdrojov, ktoré sa momentálne pohybujú na úrovni 6,7 miliárd GBP.

Aj v prípade krátkodobého úveru na vykrytie zvyšku predbežne ponúkanej sumy by Vodafone nijako neohrozil svoju finančnú stabilitu.

Vodafone sa netají tým, že chce získať rozhodujúcu pozíciu v SFR, pretože Francúzsko je doteraz jedinou krajinou s relevantným telekomunikačným trhom, kde nemá kontrolný balík v niektorej z firiem, ktoré ponúkajú služby operátora mobilných sietí.

Britský operátor doteraz nekomentoval svoju ponuku, ani objem zdrojov, ktoré mieni v hotovosti zaplatiť za zvýšenie svojho podielu v SFR.

Vodafone momentálne vlastní 32% akcií SFR. V rámci priameho majetkového podielu ide o 20%-ný balík cenných papierov a zvyšok vyplýva z 15%-nej majetkovej účasti v Cegetel, francúzskej telekomunikačnej skupine, ktorá disponuje 80% akcií SFR.

Vivendi má v spoločnosti Cegetel 44% akcií.

Formálne chce Vodafone predložiť svoju ponuku koncom tohto mesiaca, pretože až 23. septembra sa skončí platnosť dohody akcionárov Cegetelu, ktorá bráni predaju akcií bez predchádzajúceho súhlasu všetkých investorov.

V akcionárskej štruktúre spoločnosti Cegetel figuruje s 26% aj BT Group a s 15% americká skupina SBC Communications.

Snahy Vodafonu získať SFR môže zablokovať rozhodnutie Vivendi Universal zvýšiť svoj podiel v spoločnosti Cegetel, čo už počas minulého mesiaca avizoval ako jednu z možností výkonný riaditeľ Vivendi Jean-René Fourtou.

Navyše Vivendi Universal oznámil, že sa zbaví svojich aktív v stratovej televíznej spoločnosti Canal Plus a v americkom vydavateľskom dome Houghton Mifflin, čo indikuje, že opätovne zameria svoju pozornosť na francúzsky telekomunikačný a mediálny trh. Tento „ťah“ by takisto mohol skomplikovať terajšie ambície Vodafonu.

Tlak na európsky trh spôsobuje aj Hutchison 3G. Tento operátor mobilných sietí bude s najväčšou pravdepodobnosťou ako prvý poskytovať služby tretej generácie mimo ázijského územia, pričom by mohol vážne ohroziť svojich európskych rivalov.

Hutchison 3G je pod kontrolou konglomerátu Hutchison Whampoa v Hong Kongu a momentálne posudzuje detaily svojej poplatkovej politiky. Má byť založená na nízkych, paušálnych cenách, ktorými chce už počas tohto roka veľmi agresívne vstúpiť na britský trh.

Hutchison 3G bude pod drobnohľadom konkurenčných firiem, no jeho angažovanosť vo Veľkej Británii i v ďalších európskych krajinách sa zároveň stane aj testom pre globálne ambície vo sfére služieb tretej generácie.

Analytici predpokladajú, že pri poskytovaní hlasových služieb v rámci siete 3G dôjde k výraznému zníženiu cien a táto stratégia sa stane typickou nielen vo Veľkej Británii, ale aj v rámci ďalších medzinárodných operácií.

Osobitným lákadlom pre klientov Hutchisonu 3G sa majú stať už spomínané paušálne ceny hlasových služieb, ktoré nebudú závisieť od času telefonických hovorov, teda od toho, či k nim dôjde v exponovanej prevádzke počas dňa, respektíve v priebehu noci.

Operátori ako Vodafone a Orange zaznamenali prudké zníženie výdavkov svojich zákazníkov, najmä z dôvodu poklesu cien za hovory v mobilnej sieti v období ostatných štyroch rokov.

Ak chce Hutchison 3G ďalej stlačiť ceny smerom nadol, vznikne veľmi vážny rizikový faktor pre ostatných operátorov – konštatuje sa v štúdii Goldman Sachs.

Podobnú poplatkovú politiku zvolí Hutchison 3G zrejme aj v Taliansku, Austrálii, Švédsku a Hong Kongu. So svojou rozsiahlou 3G sieťou ponúkne aj vysokorýchlostné pripojenie na internet, silným pokrytím sieťou tretej generácie chce najmä v husto osídlených oblastiach, napríklad v Londýne a jeho okolí, poskytovať aj kvalitné dátové služby.

Hutchison 3G takisto zvažuje náklady, ktoré budú spojené s dotovaním nových mobilných telefónov tak, aby sa ich ceny pohybovali na prijateľnej úrovni.

Podpísal dohody so spoločnosťami NEC a Motorola, na základe ktorých má dôjsť k dodávke dvoch miliónov kusov mobilných telefónov.

Ich cena má byť približne 750 dolárov za kus.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS