ČLÁNOK




Operácia v Afganistane sa môže prejaviť na americkej ekonomike
15. októbra 2001

Vojna skoro vždy vedie k oživeniu ekonomiky a rastu. Keď sa Američanom, tak ako doposiaľ, podarí kontrolovať ceny ropy, ekonomický rast bude oveľa pravdepodobnejší. Pod záštitou boja proti terorizmu bude pravdepodobne rásť produkcia zbrojárskeho priemyslu vo všetkých krajinách.

Rýchly rast štátnych výdavkov bude palivom pre motor ekonomiky v USA. Bude napomáhať technologickému a priemyselnému rastu, ktorý bude slúžiť ako katalyzátor rastu v sektore priemyslu. Vytvorením pracovných miest môže napomáhať rastu domáceho dopytu. Z psychologického hľadiska je vojna pozitívnym faktorom pre trhy. Obdobie neurčitého váhania je minulosťou a je jasné že štátne výdavky budú vyššie a dôjde k určitému urýchleniu. Aké bude? Americká ekonomika je veľmi veľká, a preto sa vojenské výdavky stanú len doplnkovým impulzom. Ak USA nevyužijú možnosť pozemných operácií, vojenský konflikt môže trvať dosť dlho. Medvedie nálady a pokles kapitálových trhov trvajú už viac ako rok. Ich obrat k býčej orientácii trhu nebude otázkou jedného dňa.

Môže sa zdať, že vojenské operácie môžu mať negatívny dopad na domáci dopyt. Určite nie, lebo napríklad samotná Karibská kríza začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia nemala na domáci dopyt v americkej ekonomike žiaden vplyv. Naopak, ekonomika v tých časoch dostala impulz. Najväčšie negatívne následky môže mať vojna s terorizmom na nové trhy Dá sa očakávať, že peniaze z Európy a USA opustia trhy v juhovýchodnej Ázie. Kapitál sa začne vracať do USA čím sa zníži deficit platobnej bilancie tejto krajiny.

Na rozdiel od iných vojenských operácií útok na Afganistan môže vyvolať odvetné údery teroristov. Existencie tohto jediného faktu môže byť brzdou pre obyvateľstvo a investorov. Určitý čas budú k vyčkávať s kúpou tovarov dlhodobej spotreby a investovaním.

Už v tomto roku sa začne mierny rast ekonomiky USA a v septembri sa očakávalo zníženie tempa poklesu. Dramatické udalosti korigovali očakávaný vývoj. V krátkodobom horizonte preto investori uprednostňujú bezpečné aktíva. Svetová ekonomika sa preto môže dostať do stavu „zakonzervovania“ a ak sa jej ukazovatele nebudú zhoršovať, tak určite budú stagnovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS