Podľa zmluvy o predaji akcií Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) má vláda právo uplatniť opciu a požiadať medzinárodné inštitúcie, ktoré získali štvrtinu VÚB, o spätné odkúpenie ich akcií. Cena pri spätnom odkúpení akcií zabezpečuje primeranú návratnosť investícií medzinárodných inštitúcií a predstavuje pre štát náklady zhruba 2,2 mil. EUR, čo je necelých 95 mil. Sk. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerky financií Peter Papanek, cena pri spätnom odkúpení akcií sa neodvíja od ceny dosiahnutej pri strategickom predaji, ale od pôvodnej zálohovej platby. Berie do úvahy aj dĺžku časového obdobia, počas ktorého boli akcie vo vlastníctve medzinárodných inštitúcií.
Ako hovorca zdôraznil, vstup Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) a Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC) do VÚB mal za cieľ uľahčiť privatizáciu strategickému investorovi, zlepšiť riadenie rizík a podporiť vnútornú reštrukturalizáciu banky. „Výrazný posun vo vnútornej reorganizácii banky v priebehu tohto roka ako aj cena dosiahnutá pri strategickom predaji sú dôkazom opodstatnenosti dvojetapovej stratégie privatizácie VÚB,“ uvádza sa v správe ministerstva.
Súboj o majoritu vo VÚB vyhrala talianska banka IntesaBci, ktorá ponúkla za 94,47 % akcií banky 550 mil. EUR, čo je podľa súčasných kurzov zhruba 23,6 mld. Sk. Predstavuje to 1,76-násobok čistého obchodného imania banky ku koncu minulého roka a 1,45-násobok odhadovaného čistého obchodného imania banky k 30. júnu tohto roka. Ponuka talianskej banky zahŕňa aj kúpu akcií, ktoré v súčasnosti ovládajú medzinárodné inštitúcie. EBRD a IFC získali vo februári po 12,5 % akcií za zálohovú platbu celkovo 2,04 mld. Sk.