Dennodenne budú chodiť do základných škôl na vyučovanie za niečo viac, než je minimálna mzda. Hodinami školskej dochádzky rómski asistenti, lebo takto nazvali funkciu pre desiatky mladých Rómov, svoju každodennú prácu neskončia. Rómskym žiakom sa budú venovať aj popoludní rôznymi mimoškolskými aktivitami. Niektorí asistenti pomôžu aj v materských a špeciálnych školách. „Záujem stať sa rómskym asistentom je dvakrát taký, než potrebujeme,“ vysvetľuje Jana Luptáková, projektová manažérka Združenia mladých Rómov na Slovensku (ZMR). „Pritom asistenti dostanú len približne o 500 korún viac, než je minimálna mzda, aj keď sa im hradia cestovné a stravné náklady. Rómskym asistentom sa môže stať človek so stredoškolským vzdelaním, musí mať však pedagogickú odbornosť. Podmienkou je, že bol dosiaľ nezamestnaný. Na projekt rómski asistenti na školách sa viaže aj 150-hodinový rekvalifikačný kurz, ak pedagogické vzdelanie nemá.“
Dobré skúsenosti s prácou asistentov majú v Detvianskom okrese, kde pôsobia dva roky. Celoslovenský projekt počíta s tým, že pôsobenie rómskych asistentov v školskom prostredí ovplyvní myslenie majoritnej i minoritnej časti spoločnosti, teda i nerómov. Monitorovať sa bude aj úroveň diskriminácie na školách i to, čo ju ovplyvňuje. Nezanedbateľné je, že rómske deti dostanú konečne vzory z vlastnej populácie – rómskych asistentov.
Pôvodne sa malo do škôl dostať 237 rómskych asistentov už od 1. septembra tohto roku. Reálne však začali od 1. decembra. Dôvodom boli podľa predstaviteľov Združenia mladých Rómov na Slovensku najmä obštrukcie úradov na nižších stupňoch a samotných škôl. Napriek tomu, že Národný úrad práce garantuje celý projekt za zhruba 24 miliónov korún, v niektorých prípadoch musel svoje podriadené úrady „donútiť“ pracovať na projekte. Riešenie sa našlo až potom, Keď sa zamestnávateľom väčšiny asistentov stalo práve ZMR. Až potom sa mohlo začať s rekvalifikáciou asistentov. Niektorí asistenti nastúpia na svoje budúce miesta až v novom roku. A niektorí vôbec, pretože odpor majoritnej spoločnosti podľa Ivana Maka zo ZMR je veľmi tvrdý.
„Mnohí čakatelia na funkciu asistenta zneisteli, keď sa príprava projektu predĺžila až o niekoľko mesiacov a začali si hľadať iné pracovné miesta. Je to veľká škoda, pretože väčšinou išlo o ľudí, ktorí mali záujem a schopnosti robiť asistentov,“ vysvetľuje J. Luptáková. Efekt projektu by sa mal ukázať aj na samotných asistentoch, ktorí sa nebudú cítiť vydelení majoritou a dokážu, že vedia pracovať pre spoločný prospech.
„Ak sa nebude pracovať so strednou triedou Rómov, prepadnú na dno spoločnosti. To sú práve tí, ktorí síce posielajú svoje deti do škôl, snažia sa im pomôcť, ale nevedia si sami poradiť,“ doplnila J. Luptáková. „Iba tretina Rómov na Slovensku žije v osadách, nemožno sa venovať len im. Náš projekt by mal bezprostredne pomôcť asi trom tisícom žiakov, spolu s rodičmi to bude niekoľkokrát viac.“ Podľa nej sa asistenti na školách natoľko osvedčia, že tam zostanú dlhodobo.