Októbrový vývoj ukazovateľov ekonomického a menového vývoja nenaznačuje podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zmenu doterajších tendencií. „Vzhľadom na dočasný a sezónny charakter nárastu spotrebného dopytu a vzhľadom na absenciu iných faktorov podmieňujúcich zmenu výkonu menovej politiky tak Banková rada NBS ponechala v utorok úroveň kľúčových úrokových sadzieb nezmenenú,“ uvádza sa v stanovisku centrálnej banky.
Úroveň inflácie, meraná indexom spotrebiteľských cien, sa podľa centrálnej banky stabilizovala. Dynamiku cien naďalej ťahá rast regulovaných cien a nepriamych daní. Jadrová inflácia predstavuje na celkovom raste cien štvrtinový podiel. „V októbri sa taktiež naplnili krátkodobé prognózy NBS ohľadne cenového vývoja, keď na celkovú infláciu pôsobil protichodne nárast cien potravín a pokles cien pohonných hmôt,“ konštatuje NBS. Ceny potravín by si mali podľa centrálnej banky do konca roka udržať rastový potenciál, kým vývoj v ostatných sektoroch by mal stagnovať, resp. sa spomaliť. Aktuálne predikcie vývoja inflácie na koniec roka sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nezmenili.
Ku konca roka čaká NBS charakteristický sezónny nárast spotrebiteľského dopytu, čo sa prejaví najmä v zhoršení zahraničného obchodu v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi. Dočasné zhoršenie obchodnej bilancie by mal spôsobiť nárast spotrebného dovozu v predvianočnom období a zníženie vývozu v závere roka v dôsledku sezónneho čerpania dovoleniek.
Výmenný kurz slovenskej koruny sa v októbri zhodnotil v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v priemere o 0,5 % voči euru a o 5 % voči americkému doláru. Nominálna apreciácia slovenskej koruny voči obom menám podľa NBS pokračuje aj v novembri. Vplyvom pokračovania takéhoto vývoja nominálneho výmenného kurzu slovenskej koruny sa podľa centrálnej banky výraznejšie zhodnotí reálny efektívny výmenný kurz na kumulatívnej báze.
Ako sa v stanovisku centrálnej banky ďalej uvádza, vývoj menových agregátov pokračoval v októbri vo svojom predchádzajúcom trende. Dynamika peňažnej zásoby sa v porovnaní so septembrom opäť mierne zrýchlila rovnako, ako úverové aktivity bánk. Pretrváva predstih objemu poskytovania úverov obyvateľstvu pred podnikmi, ako aj preferovanie čerpania úverov podnikmi v cudzej mene pred korunovými úvermi. Rast úverov obyvateľstvu si v druhom polroku udržuje rastúcu tendenciu, ktorá môže pretrvávať z dočerpávania uzatvorených hypotekárnych úverových zmlúv v prvom polroku.
Banková rada NBS v novembri ponechala referenčné úrokové sadzby na pôvodnej úrovni. Jednodňová sterilizačná reposadzba zostáva naďalej na úrovni 4,75 % p.a., jednodňová refinančná reposadzba 7,75 % p.a. a limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre na úrovni 6,25 %. Naposledy znižovala centrálna banka kľúčové úrokové sadzby v septembri, kedy sadzby klesli o 25 bázických bodov na súčasnú úroveň.