ČLÁNOK




Okrem Ruska sa zvyšku koalície previazanie predaja SE s Mochovcami nepáči
4. júna 2004

Snaha lídra strany ANO a ministra hospodárstva SR Pavla Ruska o prepojenie privatizácie Slovenských elektrární (SE) s nutným dostavaním Mochoviec cez ostatných troch koaličných partnerov asi neprejde a diskutovať sa bude len o výhodnosti dostavby pre súkromného investora i krajinu.

Predseda SDKÚ a premiér SR Mikuláš Dzurinda totiž nesúhlas s takýmto prepojením vyjadril už skôr a podľa predsedu SMK Bélu Bugára sa k tomu podobne na tohtotýždňovej Koaličnej rade postavila nielen jeho strana, ale aj štvrtý koaličný partner KDH. „Fakticky z tých vyjadrení na koaličnej rade sa dalo vycítiť, že nikto iný s tým nesúhlasí,“ opísal pre TASR názor troch koaličných strán na prepájanie Mochoviec s predajom SE Bugár. „Nemali by sme spájať veci, ktoré nemusia súvisieť,“ pokračuje Bugár.

Na spomenutej Koaličnej rade dostali všetci partneri od Ruska podrobnú analýzu výhodnosti dostavby tretieho a štvrtého bloku Mochoviec a majú sa k nej vyjadriť neskôr po odbornom posúdení vlastnými expertmi. „Tieto materiály teraz preštudujeme po odbornej stránke. Rovnako ale chce vychádzať aj z vlastných odborných argumentov,“ dodáva Bugár.

Predseda KDH Pavol Hrušovský sa zasa domnieva, že Rusko otvoril problém potrebnej dostavby Mochoviec bez prednostného dohovoru s ostatnými partnermi hlavne za účelom získania politických bodov pred voľbami do Európskeho parlamentu. Rusko chce podľa neho politicky získavať na tom, že sa cez svoju stranu bez konzultácií v koalícii zasadzuje o plné pokrytia slovenskej spotreby elektriny iba z vlastnej národnej výroby. Teraz treba podľa Hrušovského vytvoriť širšie grémium, kde by strany delegovali svojich odborníkov.

Rusko upozorňuje, že vyhranené presadzovanie dostavby Mochoviec vyplýva z odbornej štúdie vypracovanej expertmi SE. Premiér Dzurinda však už jasne povedal, že chce výhodnosť dostavby ponechať na nového investora. Nastolenie jasnej podmienky dostavby Mochoviec môže podľa Dzurindu znížiť aj cenový výnos vlády za elektrárne.

Rusko ale argument premiéra odmieta s tým, že investor môže za elektrárne práve naopak zaplatiť viac, ak mu vláda dá možnosť zvýšenia výrobných kapacít v Mochovciach. Nutným odstavením buhunickej V1 ako aj ekologicky zastaraných kotlov v Novákoch a Bohuniciach totiž SR príde o veľkú časť výkonu. Vykrývanie deficitov v spotrebe cez dovozy zo zahraničia by ale podľa Ruska nebolo výhodné, nakoľko v celej Európe bude v budúcnosti prebytkové iba Francúzsko a ceny elektriny významne porastú.

Navyše podľa Ruska si dostavbou Mochoviec polepší aj štátny rozpočet, nakoľko aj keď sa tretí a štvrtý blok Mochoviec umŕtvi, ešte stále je tam potrebné vložiť zdroje v objeme 12 až 14 miliárd Sk. Radí, aby sa doterajšie štátne investície do týchto blokov v objeme 20 miliárd Sk doplnili ďalšími investíciami nového vlastníka elektrární a Slovensko tak získa aj dostatok elektriny a vyriešia sa aj uviaznuté náklady. Existujú totiž aj také alternatívy, že by už preinvestovaných 20 miliárd Sk mali zaplatiť podniky a obyvateľstvo v cenách elektriny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS