Úsporné opatrenia slovenskej vlády sú z krátkodobého hľadiska dostatočné, no z dlhodobého pohľadu by sa viac mali uberať smerom, ktorý by neohrozoval hospodársky rast. Vo svojej správe to konštatuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Generálny tajomník OECD Ángel Gurría na štvrtkovom brífingu v Bratislave slovenskej vláde odporučil, aby daňami viac zaťažila spotrebu ako prácu, čo by malo mať pozitívny vplyv na úroveň zamestnanosti. Nižšie daňové zaťaženie práce by mohlo Slovensko vykompenzovať aj vyššími majetkovými a environmentálnymi daňami. „To je suverénna vec každej krajiny, akou cestou sa bude uberať,“ oponoval premiér SR Robert Fico s tým, že nové vládne opatrenia sa dotknú len ľudí s vyššími príjmami.
Podľa OECD by sa slovenská vláda mala viac sústrediť na boj s daňovými únikmi, potrebovali by sme preto posilniť dodržiavanie zákonov, ako aj inštitúcie zodpovedné za výber daní. V oblasti verejných financií by SR potrebovala zaviesť plánované výdavkové stropy, a tie aj dôsledne dodržiavať. OECD tiež odporúča okrem výšky verejných výdavkov pozorne sledovať aj ich efektívnosť.
Podľa OECD by Slovensko malo posilniť boj s nezamestnanosťou, ktorá je piatou najvyššou v rámci zoskupenia. OECD na druhej strane ocenila vývoj v slovenskom bankovom sektore a automobilovom priemysle. „Slovensko je malá otvorená ekonomika a preto je veľmi závislá od toho, čo sa deje za jej hranicami. Ak je situácia v okolitých krajinách ťažká, musíte pádlovať ešte ťažšie a tvrdšie,“ skonštatoval Gurría.