ČLÁNOK




OECD odmieta kritiku kvôli ťaženiu proti daňovým rajom
4. marca 2001

Generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Donald Johnston roztrpčene reagoval na obvinenia, že jeho medzinárodná agentúra údajne terorizuje bankové centrá na exotických ostrovoch v rámci boja proti únikom daní. D. Johnston uviedol, že ho vo štvrtok zaskočil verejný útok šéfa skupiny Commonwealthu pre krajiny príbuzné Británii Dona McKinnona. „Don McKinnon, s ktorým som veľakrát hovoril, naposledy v pondelok tvrdil, že Commonwealth plne súhlasí s cieľmi takéhoto postupu, preto skutočne tomu nerozumiem,“ komentoval Johnston.

McKinnon zverejnil vyhlásenie, v ktorom uvádza, že OECD sa „stavia do pozície svetového finančného policajta“. Organizácia nariadila desiatkam prevažne exotických ostrovov s bankovými centrami prijať opatrenia eliminujúce daňové úniky. V opačnom prípade im hrozí sankciami. „Skutočne ma to privádza do zúrivosti. Je pre mňa zložité pochopiť pozíciu Commonwealth,“ skonštatoval Johnston. „Opakovane ma informovali, že majú rovnaké názory ako my a ktoré sú v podstate zamerané na eliminovanie daňových únikov a proti ziskom pochádzajúcim často z nelegálnej činnosti,“ dodal.

Viaceré ostrovy a teritóriá, ktoré OECD minulý rok varovala pred možným uvalením sankcií, sú súčasťou spoločenstva krajín a teritórií spojených s Britániou. Medzi nimi sú napríklad Britské panenské ostrovy ležiace v Karibskej oblasti, ostrov Guernsey a Gibraltár. McKinnon zdôraznil, že sa mu podarilo získať dokument, ktorý podľa neho pochádza z centrály OECD z Paríža a ktorý potvrdzuje príliš veľké právomoci organizácie v rámci problematiky daňových rajov. „Dokument jednoznačne potvrdzuje podozrenie viacerých, že OECD nestanovuje iba pravidlá, ale želá si byť žalobcom, sudcom, porotou i väzniteľom,“ tvrdí McKinnon. Jeho vyjadrenie sa objavilo pri príležitosti stretnutia členov OECD s predstaviteľmi niektorých bankových offshore centier v Paríži. Johnston sa obáva, že takého vyjadrenia by mohli zhoršiť vzájomné rokovania. Zároveň zdôraznil, že dokumenty, ktoré prezentoval McKinnon, nepochádzajú z OECD.

Úplný zoznam daňových rajov OECD v súčasnosti zahŕňa 33 krajín. Medzi nimi sú Andorra, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Britské panenské ostrovy, Cookove ostrovy, Dominika, Gibraltár, Grenada, Guernsey, Jersey, Libéria, Lichtenštajnsko, Maledivy, Marshallove ostrovy, Monako, Montserrat, Nauru, Niue (Divošský ostrov), Panama, Samoa, Seychely, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadiny, Tonga, Turks a Caicos, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu. Organizácia v decembri odstránila zo zoznamu Ostrov Man a Holandské Antily.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS