Ministri a oficiálni predstavitelia niektorých najbohatších krajín sveta v stredu na svojom stretnutí oznámili, že obdobie spomaľovania ekonomického rastu sa blíži ku koncu. Predstavitelia tridsiatich prevažne priemyselných krajín sveta patriacich do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), na zasadnutí rokovali o globálnych hospodárskych perspektívach. „Dospeli sme k záveru, že najhoršie obdobie je za nami. Máme dôkazy, že oživovanie ekonomík pokračuje, pričom USA sú mierne pred Európou. Japonsko za nami mierne zaostáva, avšak jeho predstavitelia vyvíjajú dodatočné úsilie,“ povedal komisár Európskej únie (EÚ) pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes.
Očakáva sa, že väčšina vedúcich ekonomík sveta sa v tomto roku vyslobodí z útlmu. V Európe sa pozornosť zameriava na to, kedy sa inflácia dostane spod kontroly, čo by prinútilo Európsku centrálnu banku zvyšovať úrokové sadzby. Zúčastnení ministri poukázali na ďalší vážny problém, ktorým je zhoršujúca sa situácia v rámci svetového obchodu. USA sú v obchodnom spore s Európou a Japonskom kvôli nedávno zavedeným americkým clám na dovoz ocele. Mnohé krajiny pobúril aj nový návrh zákona v USA, ktorý sľubuje miliardové dotácie americkému poľnohospodárskemu sektoru.
Popredný ekonóm Bieleho domu Glenn Hubbard uviedol, že ekonomické zotavenie USA sa „naplno rozbehlo“, a hoci zvyšok vyspelého sveta zaostáva, jeho vývoj vyzerá povzbudzujúco. „Dobré správy prichádzajú nielen z USA, ale z celého sveta. Myslím si, že za hranicami USA sú vyhliadky ekonomického rastu slabšie, avšak povzbudzujúce. Rast eurozóny by mal byť mierny,“ povedal Hubbard na fóre, zorganizovanom Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
„Domnievam sa, že zotavenie celej Európy bude mierne, avšak dostaví sa. V Japonsku bude až príliš mierne. V Japonsku začíname vidieť povzbudivé signály, avšak vyhliadky rastu v tejto krajine sú slabšie ako vo zvyšku vyspelého sveta,“ dodal. Hubbard zopakoval, že s výnimkou telekomunikácií sa investície amerických firiem do polovice roku zotavia. Uviedol taktiež, že schodok bežného účtu USA nie je tým, čo mu spôsobuje najväčšie starosti. Schodok vzrástol na úroveň asi 4 % desaťbiliónového produktu krajiny. Európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes v apríli povedal, že americký deficit bežného účtu je neudržateľný a časom by mohol spôsobovať trhom problémy. O schodku sa predtým zmienil aj prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg, pričom pred ním varovali aj predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed).