ČLÁNOK




Odvolaný viceprezident IRB Belás ostro odmieta obvinenia
1. júna 2001

Odvolaný člen predstavenstva Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) Jaroslav Belás ostro odmieta obvinenia, na základe ktorých ho dozorná rada tento týždeň zbavila funkcie. Oficiálnym dôvodom jeho odvolania bolo podľa jeho slov nezvládnutie riadenia úseku bankových služieb, ktorému šéfoval. J. Belás to považuje za nekorektné a účelové, keďže hospodárske výsledky sa počas jeho pôsobenia v banke od roku 1999 výrazne zlepšili.

Situáciu v banke bolo podľa neho treba stabilizovať po krízovom období, kedy bola IRB pod nútenou správou Národnej banky Slovenska. „Zlepšenie hospodárenia banky dokumentuje minuloročné zvýšenie primárnych zdrojov banky o 30 %, vydaných platobných kariet o 35 %, neúrokových výnosov o 17 % a vedených účtov o 15 %,“ skonštatoval Belás.

Odvolaný člen predstavenstva bol kritizovaný tiež za politiku vkladových produktov, v rámci ktorej mali klienti možnosť realizovať tzv. privklady. „V období stabilizácie však bolo potrebné hľadať všetky možnosti riešenia situácie v banke, ktorej krátkodobé zdroje splatné do jedného mesiaca sa na celkových zdrojoch podieľali až 47 %. Bolo teda potrebné zmeniť časovú štruktúru vkladov a práve privklady boli dobrým prostriedkom,“ povedal Belás.

Odvolaniu J. Belása predchádzalo minulý týždeň aj odvolanie viceprezidenta IRB Pavla Vladoviča a prezidenta banky Adama Celušáka. Dozorná rada ich odvolanie odôvodnila najmä nezvládnutím priebehu tendra na systém elektronického bankovníctva. Podozrenia z klientelizmu a korupcie v tejto súvislosti padali aj na odvolaného viceprezidenta IRB Belása, ktorý bol predsedom výberovej komisie. Belás však odmieta aj tieto obvinenia, pretože podľa jeho slov ani vo výberovej komisii, ani v predstavenstve banky nikdy nehlasoval za firmu Legato, ktorá sa mala stať víťazom tendra.

Firma Legato je známa svojim prepojením na SDĽ, ktorej sympatizantmi boli podľa Belása aj odvolaný viceprezident Vladoviča a jeho spolupracovník Jaroslav Kmeť. Práve oni dvaja mali podľa Belása rozhodujúci podiel na spolitizovaní banky a výrazne prispeli k netrasparentnosti tendra. Ako pripustil, počas priebehu tendra sa zúčastnil týždennej cesty do USA, ktorú organizoval jeden z účastníkov tendra. „Nevidím na tom nič zlé, ide o bežný postup. Navyše som túto firmu vo výberovom procese rozhodne nepodporoval,“ povedal J. Belás.

Za skutočný dôvod svojho odvolania považuje odmietavé stanovisko k podpore firmy Legato v tendri ako aj celkový politický vplyv SDĽ v IRB. Podľa jeho slov bolo jedným z návrhov vedenia banky tiež sponzorovanie mítingov tejto strany. Samotné posty členov predstavenstva IRB však Belás nevníma politicky.

Podľa J. Belása môže súčasná kauza v banke a zmeny v jej vedení nepriaznivo ovplyvniť jej privatizačný proces. Zmrazenie záujmu maďarskej OTP Bank aj napriek negatívnym signálom, ktoré kauza vysiela, však neočakáva. „IRB je dobrá banka a dúfam, že naštartuje lepšiu časť svojej histórie,“ povedal Belás.

Kumulovaná strata IRB predstavuje 7,8 mld. Sk, pravdepodobne dôjde k jej zúčtovaniu prostredníctvom zníženia súčasného 8,7-miliardového základného imania banky ešte pred vstupom strategického investora. Štát v banke vlastní prostredníctvom Ministerstva financií 65,52 %, Slovenskej poisťovne 22,99 % a Fondu národného majetku 4,04 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS