ČLÁNOK




Odvaha prináša zisk
18. októbra 2002

V strojárskej výrobe dnes dominujú dva základné smery. Prvým sú podniky s rozhodujúcou účasťou zahraničného kapitálu. Volkswagen, Whirlpool, INA, Sauer-Danfoss a ďalšie veľké firmy sú takmer výlučne exportérmi. Keďže sú súčasťou nadnárodných spoločností, ich výroba, produktivita práce a export sa neustále zvyšujú. Druhou skupinou sú podniky s domácim kapitálom. Ide o podniky, ktoré vznikli transformáciou veľkých štátnych spoločností, a o menšie podniky vybudované domácimi podnikateľmi z rôznych menších prevádzok a dielní. Ich spoločným menovateľom je častá podkapitalizácia spojená s trhovou a finančnou labilitou. Mnohé z nich sa bez úspechu pokúšali o viaceré formy reštrukturalizácie (Mostáreň Brezno, Vihorlat Snina, Slovenská armatúrka Myjava, Chirana-Prema) a viaceré skončili v konkurze. „No aj tie, ktorým sa darí prekonávať úsilia vyhlásenia konkurzu, spravidla nevytvárajú dostatočné zdroje na udržiavanie konkurencie schopnosti vývojom nových výrobkov alebo trvalou modernizáciou technicko-výrobnej základne,“ hovorí hlavný vyjednávač Zväzu strojárskeho priemyslu SR Juraj Borgula.

Úspešné malé firmy

Vzhľadom na obmedzenú absorpčnú schopnosť slovenského trhu a nízku úroveň investičnej výstavby je rozhodujúcim zdrojom odbytu výrobkov strojárskych podnikov v súčasnosti vývoz. Pozitívnym javom je rozmach firiem, ktoré začínali doslova z ničoho. Dnes nezriedka produkujú ročné tržby za 100 až 200 miliónov korún. Zamestnávajú do sto zamestnancov. Vedú ich nadšenci, ktorých cieľom nie je zbohatnutie za každú cenu. Podnikanie chápu skôr ako prostriedok sebarealizácie. Firmy tohto druhu sa orientujú zväčša na export. Sú príkladom iniciatívy, rozhľadu, odvahy a flexibility.

Spoločnosť Atriema, s. r. o., zo Žiliny vznikla v roku 1993 a dnes zamestnáva 50 pracovníkov. Zaoberá sa presnou strojárskou výrobou pre automobilový priemysel. Vyrába komponenty (prevodovky, hnacie nápravy a nákovky) pre nákladné automobily nemeckej firmy Kesstler. „Máme kontakty aj s francúzskymi firmami. Spolupráca s nimi je však otázkou cien. Francúzi platia menej ako Nemci. Drahšie sú aj prepravné náklady. Efektívnosť, s ktorou treba vždy kalkulovať, by bola nižšia,“ hovorí majiteľ firmy Anton Furgalák.

Ako získali dôležitého zahraničného partnera? Väčšina terajších zamestnancov pracovala v oblasti špeciálnej výroby v ZŤS Martin. Do styku prichádzali s mnohými zahraničnými odborníkmi. „Vychádzali sme zo znalosti mentality ľudí. Bola to vec odvahy a šťastia zároveň. Chopili sme sa iniciatívy a nemeckému výrobcovi sme ponúkli spoluprácu. Keď prišli pre objednávky, najťažšie bolo naskočiť do rozbehnutého vlaku a prispôsobiť sa požiadavkám zákazníka. Neľutujeme. Spolupráca s Nemcami sa nám vypláca,“ konštatuje A. Furgalák.

Tržby stúpajú

V roku 2000 dosiahla Atriema tržby za 24 miliónov korún. V nasledujúcom roku to bolo o šesť miliónov korún viac. Vedenie firmy zvádza na západných trhoch tuhý boj s konkurenciou. Objavili sa totiž na ňom lacní strojári z Indie a Turecka, ktorí ceny výrobkov tlačia smerom nadol. Vedenie si uvedomuje, že v tomto smere ide o otázku produktivity práce. Ak chcú zachovať prosperitu firmy, kľúčovou úlohou je zvyšovanie produktivity práce. „Nemecký automobilový priemysel je ťažká ligová súťaž. Súťažíme v nej s talianskymi, španielskymi, nemeckými, francúzskymi, českými, indickými a tureckými strojárskymi firmami. Je to liga, na ktorú nemáme patričnú výstroj. Zatiaľ ju zvládame v skromných podmienkach,“ dodáva A. Furgalák.

Vedenie firmy nezabúda na rozvoj a kupuje najmodernejšie výrobné prostriedky, napríklad CNC obrábací stroj SDL 500 z firmy Trens Trenčín. Problémom však je zaplatiť kvalifikovaných mladých ľudí, schopných túto techniku tvorivo používať.

Príklady priťahujú

Súkromná strojárska firma Kovovýroba Brodňan – Stránske vznikla v decembri 1996. Zaoberá sa celou škálou strojného zámočníctva až po presné strojárstvo. Desať stálych a dvaja externí pracovníci majú v malíčku zváranie, lisovanie, tvarovanie plechov, presné sústruženie, vŕtanie, frézovanie a brúsenie. „Naša firma je dodávateľom pre žilinskú Atriemu. Prostredníctvom nej predávame naše výrobky spoločnosti Kesstler,“ hovorí majiteľ Ľudovít Brodňan.

Kovovýroba Brodňan – Stránske utŕžila vlani 12 miliónov korún. Tohtoročné tržby budú vyššie. V prvom polroku vykazovali priemerne 1,5 mil. Sk mesačne. Ľ. Brodňan je živnostník. Plánuje investovať do rozšírenia priestorov, predovšetkým do zväčšenia lisovne, pre ktorú hľadá vhodné priestory. Miesto pôvodnej výroby zaujme presná strojárska výroba na CNC obrábacích sústruhoch a frézach. V blízkej budúcnosti vznikne aj meracia kontrolná prevádzka.

Firma Retic, s. r. o., Nové Sady vznikla roku 1992. Dnes zamestnáva 80 pracovníkov. Vyrába kovové tkaniny, pletivo, rabitzové tkaniny, plastifikované pletivá, kovové kĺbiky. Zaoberá sa aj veľkoobchodom so stavebnými rohožami a drôtmi. Tržby firmy v minulom roku dosiahli 250 mil. Sk. Zhruba 50 percent produkcie spoločnosť vyváža do Česka, Poľska, Maďarska a Chorvátska.

Hlavné problémy slovenského strojárstva

– nízka finančná likvidita výrobcov

– neschopnosť riešiť finančné zabezpečenie zákaziek

– nízka úspešnosť pri hľadaní odbytu

– nedostatok prostriedkov na obnovu zastaraného technologického parku

– nízka úroveň manažmentov

– absencia strategických partnerov pri zabezpečovaní rozvoja

– rozvinutá výskumno-vývojová základňa

– nízka úroveň ekológie výrobného procesu

– nízka úroveň podpory exportu

Podmienky oživenia slovenského strojárstva

– vyriešenie otázky odpisov nedobytných pohľadávok

– dostupnosť krátkodobých úverových zdrojov na prefinancovanie kontrahovanej výroby

– kapitalizácia pohľadávok v podnikoch

– transfer know-how nových technológií

– vytvorenie podmienok na poskytovanie dodávateľských úverov na väčšie exportné dodávky


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS