- Koordinácia NBS a finančného sektora pri zabezpečovaní funkčnosti bánk a poskytovaní služieb zákazníkom
- Zámerom dočasného uvoľnenia pravidiel regulácie je stabilizácia ekonomiky
- Stresové testovanie bánk sa presúva z tohto na budúci rok
Národná banka Slovenska pozorne monitoruje vyvíjajúcu sa situáciu a aktívne komunikuje s finančnými inštitúciami o minimalizovaní dopadov pandémie na slovenskú ekonomiku a finančný sektor. Vzájomný dialóg bude pokračovať v záujme schopnosti plynule a bez obmedzení zabezpečiť kontinuitu činností.
Bankový dohľad NBS využije dostupné regulačné nástroje na úpravu operatívnych, kapitálových a likviditných požiadaviek na banky v nastávajúcom období. Na európskej úrovni bolo dohodnuté, že stresové testovanie bánk sa posúva na rok 2021.
„Národná banka Slovenska intenzívne konzultuje situáciu s finančným sektorom, pričom si vzájomne vymieňa potrebné informácie o aktuálnom vývoji na európskej úrovni ako aj v slovenskom finančnom sektore“, uviedol výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability Vladimír Dvořáček.
Pokiaľ ide o kapitál bánk, budú umožnené nasledovné úľavy:
- Kapitálovú požiadavku vyplývajúcu z Piliera 2 (P2R) bude čiastočne možné plniť aj inými nástrojmi ako vlastným kapitálom Tier 1 (CET1),
- Dočasne bude umožnené klesnúť pod úroveň definovanú odporúčaním z Piliera 2 (P2G)
- Dočasne a v odôvodnených prípadoch bude možné upustiť aj od plnenia vankúša na zachovanie kapitálu (CCB) vo výške 2,5%
V oblasti likvidity bude v odôvodnených a krátkodobých situáciách možné znížiť plnenie ukazovateľa krytia likvidity – Liquidity Coverage Ratio (LCR).
NBS uplatní vyššie uvedené kroky v rámci koordinovaného postupu s Európskou centrálnou bankou (ECB) a Európskym orgánom pre bankovníctvo (EBA) s cieľom podporiť európsku a slovenskú ekonomiku. Od bánk sa súčasne očakáva, že dočasné uvoľnenie požiadaviek využijú výlučne na podporu a stabilizáciu ekonomiky.
Národná banka Slovenska monitoruje kroky, ktoré zavádzajú niektoré banky na odpustenie poplatku pri žiadosti klienta o odklad splátok o 1 až 6 mesiacov v odôvodnených prípadoch zhoršenia finančnej situácie klienta. Banky sú však aj naďalej povinné dodržiavať obozretné a primerané úverové štandardy a adekvátne pravidlá na identifikovanie zlyhaných expozícií.
Pokiaľ ide o výkon dohľadu na mieste, jednotlivé aktivity budú posunuté a upravené tak, aby sa skontrolovali najdôležitejšie funkcie finančných inštitúcií. Pri kontrole plnenia nápravných opatrení bude zohľadnená špecifická situácia inštitúcií s dôrazom na zabezpečenie chodu kritických funkcií. NBS je pripravená operatívne prehodnocovať prebiehajúce alebo plánované aktivity dohľadu.
NBS okrem bankového sektora a Slovenskej bankovej asociácie komunikuje aj s predstaviteľmi a asociáciami ďalších sektorov slovenského finančného trhu za účelom prijímania opatrení na zabezpečenie kontinuity služieb počas pandémie.
K dnešnému dňu NBS a finančné inštitúcie na Slovensku prijali viaceré opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu. Obmedzili sa otváracie hodiny pre verejnosť, rokovania boli minimalizované, obmedzili sa pracovné cesty a prešlo sa na prácu z domu pri činnostiach umožňujúcich takúto formu. Zároveň sa finančné inštitúcie naďalej sústreďujú na plynulé zabezpečenie funkčnosti najdôležitejších služieb pre klientov.
- TS Európskej centrálnej banky (ECB)
https://www.bankingsupervision.europa.eu/press/pr/date/2020/html/ssm.pr200312~43351ac3ac.en.html
- TS Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA)
https://eba.europa.eu/eba-statement-actions-mitigate-impact-covid-19-eu-banking-sector
- TS Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA)
https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma-recommends-action-financial-market-participants-covid-19-impact
oddelenie komunikácie NBS