ČLÁNOK




Odklad májových parlamentných volieb by mohol byť pohromou pre britských labouristov
30. marca 2001

Niektorí vládni úradníci sa však domnievajú, že kríza v agrosektore, spojená so slintačkou a krívačkou, môže spôsobiť posunutie tohto termínu až o niekoľko mesiacov.

Blair sa vzápätí po návrate z víkendového summitu Európskej únie v Štokholme opätovne postavil do čela všetkých snažení, aby sa terajší vývoj epidémie vo farmárskych usadlostiach dostal pod kontrolu. Blair chce prekonať určitý odpor (apatiu) proti voľbám práve tým, že krízu zvládne, pričom sa logicky hrá o čas. Tento postoj včera zvýraznil tlačový hovorca premiéra Alastair Campbell, ktorý uviedol, že o voľbách ustavične hovoria iba predstavitelia Konzervatívnej strany, no Tony Blair má inú prioritu – bojovať proti kríze v agrosektore, ktorá môže mať skutočne dramatické následky. Odborníci totiž odhadujú, že ak sa epidémia vymkne spod kontroly, bude nevyhnutné zlikvidovať až 50% terajšieho stavu dobytka, ktorý dnes predstavuje približne 62 miliónov kusov.

Volební stratégovia Labouristickej strany však hovoria o „politickom zemetrasení“, ak sa voľby neuskutočnia 3. mája.

Toto riziko tu však reálne existuje, pretože rozšírenie epidémie po celom území Veľkej Británie bude obyvateľstvo vnímať ako celonárodnú krízu a prejavia sa silné nálady proti voľbám tým viac, že Blairovi zostáva z päťročného mandátu ešte celých dvanásť mesiacov a z ich pohľadu by odklad volieb nebol nijakou tragédiou.

Voľby však neboli načasované na máj náhodou. Britská ekonomika je v perfektnom a stabilnom stave, poklesla nezamestnanosť a inflácia je na rekordne nízkej úrovni. Existuje dostatok zdrojov na kedysi chátrajúce školstvo, zdravotníctvo a infraštruktúru. Jeden z Blairových stratégov Philip Gould uviedol, že si nemožno predstaviť lepšie načasovanie volieb, no povedzme o šesť mesiacov sa situácia môže výrazne zmeniť. Spomalenie tempa americkej ekonomiky určite zasiahne aj britské hospodárstvo a prvým indikátorom je, že Konfederácia britského priemyslu označila objednávky v blízkej budúcnosti za veľmi neisté. V priebehu budúcich šiestich mesiacov tiež možno očakávať aj určité ochabnutie v sektore verejných služieb, čo je takisto dôležitým barometrom a zároveň aj „zbraňou“ konzervatívcov.

Dodajme ešte, že britský minister poľnohospodárstva Nick Brown odhaduje celkové priame náklady na zvládnutie epidémie na vyše 500 miliónov libier, čo je však iba skutočne predbežný odhad, pretože nikto nevie, dokedy bude kríza trvať a koľko dobytka bude nevyhnutné zlikvidovať, čo je takisto spojené s početnými bankrotmi fariem a farmárov a pochopiteľne aj so zvýšeným importom mäsa.

Už dnes sú evidentné aj ďalšie vážne straty, ktoré spôsobuje epidémia napríklad turistickému ruchu. Jeho radikálne obmedzenie vyčísľujú cestovné kancelárie na 100 miliónov libier v priebehu každého týždňa.

Tlak na Tonyho Blaira je teda značný, a otázka termínu volieb sa preňho stáva nielen politickým, ale aj štátnickým (a vari aj ľudským) testom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 11. 2024

USD 1,062 0,003
CZK 25,390 0,051
GBP 0,828 0,002
HUF 410,700 1,070
CAD 1,480 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS