Od januára kleslo celkové odvodové zaťaženie na Slovensku. Bez zohľadnenia sadzieb na úrazové poistenie sa zamestnávateľom odvodové zaťaženie znížilo o 3,6 percentuálneho bodu, zamestnancom bez nezaopatrených detí však vzrástlo o 0,6 percentuálneho bodu. Okrem zmien v celkových percentuálnych sadzbách poistného sa menia aj minimálne a maximálne vymeriavacie základy pre výpočet poistného na dôchodkové poistenie, nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Na dôchodkové poistenie bude zamestnávateľ od začiatku tohto roka platiť namiesto súčasných 21,6 % len 19 % z vymeriavacieho základu (VZ) zamestnanca, z toho 16 % pôjde na starobné dôchodkové poistenie a 3 % na invalidné poistenie. Zamestnancovi, ktorý nemá nezaopatrené deti, sa však odvody na dôchodok zvýšia z minuloročných 6,4 % na 7 % jeho VZ. Z tejto percentuálnej sadzby bude odvod na starobné poistenie tvoriť 4 % a poistné na invalidné poistenie 3 % jeho základu. Ak je zamestnanec rodičom nezaopatreného dieťaťa, sadzba poistného na starobné poistenie sa mu zníži o 0,5 percentuálneho bodu na každé takéto dieťa.
Minimálny VZ pre dôchodkové poistenie sa od januára zvýšil zo 4 tis. Sk na aktuálnu výšku minimálnej mzdy, čo v súčasnosti predstavuje 6 080 Sk. Najvyšší možný VZ vzrástol z 32 tis. Sk na trojnásobok priemernej mzdy. Od 1. januára do 30. júna tohto roka tak bude podľa údajov Sociálnej poisťovne (SP) dosahovať 40 533 Sk. V druhom polroku sa maximálny VZ upraví podľa vývoja priemernej mzdy v minulom roku.
Percentuálna sadzba na nemocenské poistenie pre zamestnávateľa od začiatku roka klesla z 3,4 na 1,4 % VZ zamestnanca. Tento pokles o dva percentuálne body je však kompenzovaný presunom výplaty nemocenského zo SP na zamestnávateľa počas prvých desiatich dní trvania práceneschopnosti zamestnanca. Zamestnanec na nemocenské poistenie platí aj naďalej 1,4 % z VZ.
Najnižší vymeriavací základ pre nemocenské poistenie sa rovnako ako v prípade dôchodkového poistenia zvýšil zo 4 tis. Sk na úroveň minimálnej mzdy. V prvom polroku tohto roka však klesne maximálny VZ, a to z 32 tis. Sk na 1,5-násobok priemernej mzdy. Od januára do konca júna tohto roka tak bude najvyšší VZ pre nemocenské poistenie podľa SP tvoriť 20 267 Sk, od júla sa upraví podľa vývoja vlaňajšej priemernej mzdy na Slovensku.
V prípade poistenia v nezamestnanosti sa percentuálna sadzba odvodov pre zamestnávateľa znížila z 2,75 % na 1 % VZ zamestnanca. Zamestnanec bude na toto poistenie platiť naďalej 1 % zo svojho VZ. Najnižší VZ sa zmenil z 3 000 Sk na úroveň minimálnej mzdy. Maximálny VZ pre poistenie v nezamestnanosti vzrástol zo 24 tis. Sk na trojnásobok priemernej mzdy, čo bude pre prvý polrok tohto roka 40 533 Sk.
Celkový pokles odvodov pre zamestnávateľa od januára zredukoval nový druh poistného, a to poistné do rezervného fondu, ktoré dosahuje 2,75 % z VZ zamestnanca. Zamestnanec do tohto fondu prispievať nebude. Najnižší VZ pre odvod do rezervného fondu tvorí minimálna mzda a maximálny sa stanovil ako trojnásobok priemernej mzdy na Slovensku. Tak ako doteraz zamestnávateľ od januára platí odvody do garančného fondu na úrovni 0,25 % VZ zamestnanca, najvyšší VZ pre tieto odvody predstavuje 1,5-násobok priemernej mzdy. Okrem toho zamestnávateľ odvádza úrazové poistenie na úrovni 0,8 % VZ zamestnanca.
Podľa navrhovanej reformy zdravotníctva by malo poistné na zdravotné poistenie dosahovať naďalej 14 % z VZ zamestnanca, z toho 4 % platí zamestnanec a 10 % zamestnávateľ. Najnižší VZ plánuje rezort zvýšiť z 3 tis. Sk na úroveň minimálnej mzdy, najvyšší VZ by mal podľa predstáv ministerstva dosahovať 12- násobok minimálnej mzdy.