ČLÁNOK




Ochrana vkladov na Slovensku
5. novembra 2008

Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o ochrane vkladov, ktorým  sa  mení a dopĺňa zákon  Národnej  rady  Slovenskej republiky č.118/1996 Z.z. o ochrane vkladov a o zmene,  v § 9 odsek 2 znie:
„(2) Za nedostupný vklad chránený týmto zákonom, ktorého výška sa zisťuje podľa odsekov 3 a 4 a podľa § 10 ods. 8, poskytuje fond jednému vkladateľovi alebo inej osobe oprávnenej podľa tohto zákona náhradu v plnej výške tohto vkladu.“

Zákon nadobudol účinnosť dňom vyhlásenia, t.j. dňom 1.11.2008.

Fond ochrany vkladov

Fond ochrany vkladov bol zriadený zákonom NR SR č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Jeho činnosť je upravená týmto zákonom vrátane vyplácania náhrad za nedostupné vklady, ak by niektorá banka bola na základe rozhodnutia Národnej banky Slovenska vyhlásená za neschopnú vyplácať vklady.
Fond ochrany vkladov nie je štátnym fondom a nie je financovaný zo štátneho rozpočtu.

Podrobnosti o vyplácaní náhrad z Fondu ochrany vkladov (ďalej aj FOV, Fond), najmä podrobnosti o postupe pri uplatňovaní práva na náhradu za zákonom chránené nedostupné bankové vklady a spôsob preukazovania práva na náhradu za takéto vklady upravujú Všeobecné podmienky vyplácania náhrad za zákonom chránené nedostupné bankové vklady. Všeobecné podmienky vyplácania náhrad sú klientom k dispozícií v každej banke, ktorá prijíma vklady chránené podľa zákona o ochrane vkladov.
Vkladom sa podľa zákona o ochrane vkladov rozumie peňažný záväzok (dlh) banky voči vkladateľovi na výplatu peňažných prostriedkov, ktoré zveril banke vkladateľ, a to vrátane úrokov a iných majetkových výhod spojených so zverením týchto peňažných prostriedkov. Vkladom sa rozumie aj spoločný vklad vedený bankou pre viac vkladateľov a notárska úschova uložená v banke, ak spĺňajú náležitosti stanovené zákonom o ochrane vkladov.

Do okruhu chránených vkladov spadajú podľa zákona (§ 3 ods. 3) vklady, ktorých vkladateľom je
 a) fyzická osoba,
 b) neziskové právnické osoby (napr. nadácia, neinvestičný  fond, nezisková  organizácia   poskytujúca všeobecne  prospešné služby, združenie občanov alebo spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov)
 c) právnická osoba – podnikateľský subjekt, ktorého účtovná závierka nemusí byť povinne overovaná audítorom.

Zákonom nie je chránený vklad na doručiteľa, podielový list, vklad potvrdený cennými papiermi, ktoré sú prijaté  na obchodovanie  na trh  burzy cenných  papierov,   vklad vo forme dlhopisu, zmenky alebo šeku.

Náhrada za chránený nedostupný vklad v bankách (vrátane stavebných sporiteľní) predstavuje 100 % nominálnej hodnoty vkladov jedného vkladateľa v jednej banke, t.j. bez stanovenia maximálnej hranice. Nárok na náhradu za zákonom chránený nedostupný vklad, má vkladateľ alebo iná osoba podľa zákona o ochrane vkladov, v slovenskej mene, a to aj za vklady uložené v cudzej mene. Prepočet z cudzej meny sa vykoná kurzom Národnej banky Slovenska vyhláseným ku dňu vzniku nedostupnosti vkladov. Od 1.1.2009 by náhrady boli vyplácané v mene euro.

Na  účely výpočtu  výšky náhrady  za nedostupné vklady sa spočítavajú všetky  týmto zákonom chránené  nedostupné vklady toho istého  vkladateľa  v  jednej   banke  vrátane  jeho  podielov  na spoločných  vkladoch a  na notárskych  úschovách chránených  týmto zákonom,  a to  podľa stavu  ku dňu,  keď sa  vklady v banke stali nedostupnými.  Takto zistená výška nedostupného vkladu  sa  na  účely  výpočtu  náhrady  zníži  o všetky  záväzky vkladateľa voči  banke podľa stavu ku dňu,  keď sa vklady stali nedostupnými.
Vyplácanie náhrad sa musí skončiť najneskôr do troch mesiacov od doručenia vyhlásenia podľa § 8 ods. 3 zákona zákon o ochrane vkladov. Fond ochrany vkladov môže v odôvodnených prípadoch túto lehotu predĺžiť, vyplácanie náhrad však musí byť skončené najneskôr do jedného roka. Ak by osoba oprávnená na náhradu vkladu nemohla uplatniť právo na náhradu vkladu v lehote jedného roka, môže FOV poskytnúť náhradu aj po tejto lehote, vkladateľ však musí o výplatu požiadať najneskôr do troch rokov od neschopnosti banky vyplácať vklady.

V  hypotetickej situácii pádu niektorej z bánk by Fond realizoval vyplácania náhrad za nedostupné vklady tak, že by zabezpečil zdroje pre vyplácanie náhrad, pripravil databázu o vkladateľoch a náhradách, ktoré by im prislúchali, určil banku, ktorá by vyplácala náhrady, rozhodol o termíne vyplácania. A o tomto všetkom by do 5 dní informoval vkladateľov banky prostredníctvom médií, ale zároveň by klienti tieto informácie obdržali na všetkých miestach insolventnej banky, teda svojej pôvodnej banky.
V dňoch od začiatku vyplácania náhrad  by vkladatelia mali len jednu povinnosť, prísť na výplatné miesto pre náhradu s príslušnými osobnými dokladmi a dokladmi k vkladom resp. vkladovým účtom (zmluva, vkladná knižka, atď.). Pokiaľ by neboli žiadne nezrovnalosti, náhrada by vkladateľovi bola vyplatená, a to buď v hotovosti, resp. prevodom na účet v niektorej z bánk podľa želania klienta. V situácii, že by vkladateľ nesúhlasil napr. s výškou náhrady, resp. objavila by sa nejaká iná nezrovnalosť, vkladateľ alebo samotná vyplácajúca banka by vyhotovila reklamačný list, na základe ktorého by sa FOV vecou zaoberal, a po jej vyriešení by náhrada mohla byť vyplatená cez vyplácajúcu banku tou istou procedúrou.

FOV v rokoch 2000 až 2004 vyplácal náhrady za vklady uložené štyroch bankách (AG Banka, Slovenská kreditná banka, Dopravná banka a Devín banka), a to počtu 185 tisíc  vkladateľov v celkovom objeme 19,9 mld. Sk. Na prípravu FOV potreboval 4 – 7 týždňov, pritom výplata podľa zákona je realizovaná do troch mesiacov od insolventnosti banky.  V každom z doteraz realizovaných prípadov vyplácania FOV vyplatil už v prvý deň vyplácania viac ako 20 % náhrad, v prvý týždeň potom 70 – 80 % náhrad, v zásade ale všetkým vkladateľom, ktorí si pre náhradu prišli. Reklamácií nebolo viac ako tisíc, t.j. menej ako 0,005 % z celkového počtu náhrad. Na základe tejto minulej skúseností možno konštatovať, že vyplácanie bolo realizované hladko, umožnené to bolo aj tým, že FOV disponuje vlastným IT Systémom pre vyplácanie náhrad.

Na Slovensku nie je v súčasnosti ohrozená žiadna banka.

Účastníkmi systému ochrany vkladov v SR  podľa zákona o ochrane vkladov sú banky a pobočky zahraničných bánk so sídlom na území SR, vrátane stavebných sporiteľní (ďalej len “banky”), ktoré majú na výkon bankových činností udelené bankové povolenie Národnou bankou Slovenska.

Slovenská sporiteľňa, a.s.
Všeobecná úverová banka, a.s.
Tatra banka, a.s.
Citibank (Slovakia), a.s.
ČSOB, a.s.
ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s.
Dexia banka Slovensko, a.s.
ISTROBANKA,a.s.
KOMERČNÍ BANKA Bratislava,a .s.
OTP Banka Slovensko,a.s.
Poštová banka, a.s.
Privatbanka, a.s.
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
UniCredit Bank Slovakia, a.s.
VOLKSBANK, a.s.
Wustenrot stavebná sporiteľňa, a.s.

Vklady uložené v ostatných pobočkách zahraničných bánk, ktoré vykonávajú bankové činnosti na Slovensku sú chránené systémom ochrany vkladov v štáte, v ktorom má zakladajúca zahraničná banka svoje sídlo.

Po posilnení ochrany vkladov na Slovensku o vstupe do systému rokujú ďalšie  zahraničné pobočky bánk:
BRE Bank SA, pobočka zahraničnej banky mBank v Slovenskej republike – so sídlom v  Poľskej republike,  
J&T BANKA, a.s., pobočka zahraničnej banky so sídlom v Českej republike.

ING Bank N. V., pobočka zahraničnej banky v súlade s legislatívou Európskej únie zostáva v holandskom systéme ochrany vkladov a momentálne neuvažuje o vstupe do slovenského systému ochrany vkladov. Za vklady slovenských klientov ručí do výšky 100 tis. eur (3,013 mil. Sk) na klienta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS