ČLÁNOK




Očakávajú sa zmeny vo výkone menovej politike
14. februára 2005

Menová stratégia vo všeobecnosti predstavuje cestu, ktorou centrálna banka mieri k dosiahnutiu konečného cieľa, alebo finálneho objektu, alebo množine objektov. Na Slovensku do roku 1998 bola hlavným cieľom centrálnej banky stabilita meny. Vtedy bol kurz slovenskej koruny pevne naviazaný, hoci s určitými odchýlkami, na kôš mien pozostávajúci z amerického dolára a nemeckej marky. Menový kôš po zavedení eura prestal existovať a kurz slovenskej koruny je pevne naviazaný na euro. Od jesene 1998 sa neurčuje kurz slovenskej koruny administratívne, ale len na základe ponuky a dopytu na devízovom trhu. Tým menová politika stratila oporu, ktorú centrálni bankári v svojom slangu nazývajú kotvou. Menová politika si začala hľadať nové stratégie.

Rôzne krajiny dávajú prednosť rôznym menovým stratégiám, ktoré sú niekedy značne protikladné. Medzi ekonómami panuje spoločný názor len v tom, že základným cieľom centrálnej banky je stabilita meny. Tento cieľ sa nechápe ako cieľ sám o sebe, ale ako stredodobý a dlhodobý predpoklad pre dlhodobý ekonomický rast a uspokojujúcu zamestnanosť. Uspokojujúca zamestnanosť je jedným z cieľov Federálneho rezervného systému Existuje niekoľko základných menových stratégií. Prvou je cieľovanie peňažnej zásoby (monetary targeting). Vtedy sa centrálna banka snaží ovplyvniť a udržať určitú úroveň peňazí v ekonomike. Druhou je priame cieľovanie inflácie (direct inflation targeting), keď centrálna banka ovplyvňuje najmä úroveň spotrebiteľských cien. Ďalšia stratégia je založená na tom, že sa centrálna banka snaží ovplyvniť množstvo ekonomického výstupu (direct output targeting), teda množstvo vyrobených tovarov a služieb. Okrem toho existuje pragmatická eklektická stratégia, založená na širokej palete menových indikátorov.

Na záver kapitoly si niečo povieme o inflačnom cieľovaní, alebo o cielení inflácie. Nejde o transmisný mechanizmus, ale skôr o stratégiu boja s infláciou.

Cieľovanie inflácie sa začalo v menovej politike používať začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Na Slovensku sa o ňom začalo hovoriť po tom,. keď Národná banka prešla od kurzovej politiky založenej na pevnom kurze slovenskej koruny voči voľne zameniteľným menám k plávajúcemu kurzu. Cieľovanie inflácie sa dá definovať ako verejné oznámenie kvantitatívneho inflačného cieľa spolu so záväzkom centrálnej banky dosiahnuť ho. Existujú dva hlavné dôvody pre postupné zavádzanie princípov cieľovania inflácie do menovej politiky. Prvým bola strata pevnej kotvy menovej politiky, ktorým bol pevný kurz slovenskej koruny. Od neho sa odvíjali očakávania ekonomických subjektov. Preto existuje snaha zaviesť novú kotvu menovej politiky, ktorou môže byť inflačný cieľ. Druhým dôvodom je možné zlyhávanie doposiaľ používaných transmisných mechanizmov.

V praxi sa často okrem skutočnej inflácie, meranej indexom spotrebiteľských cien vytvoreného na základe spotrebného koša tovarov a služieb, sleduje aj takzvaná čistá inflácia. Ide o infláciu, ktorá je očistená o vplyvy, ktoré nie sú priamo pod kontrolou centrálnej banky. Sú to napríklad regulované ceny, nepriame dane, alebo ponukové šoky.

Mechanizmus inflačného cieľovania sa dá popísať nasledovne. Centrálna banka si stanoví inflačný cieľ, ktorý ako sme uviedli vyššie sa súčasne zaviaže plniť. Súčasne vypracováva inflačné prognózy. Pokiaľ sa inflačná prognóza odchyľuje od určeného cieľa, potom sa k slovu dostávajú nástroje menovej politiky, ktorými je možné ovplyvniť menové agregáty a teda aj infláciu. Väčšinou ide o ovplyvnenie krátkodobých úrokových mier, ako napríklad repo sadzba, ktoré môžu ovplyvniť vývoj inflácie. Za výhodu inflačného cieľovania sa považuje to, že centrálna banka pôsobí na inflačné očakávania.

Cieľovanie inflácie nadobúda čoraz väčší význam kvôli tomu, že slovenská ekonomika musí dosiahnuť také parametre, aby splnila podmienky na prijatie eura.

Mala by sa začať otvorene cieľovať inflácia. Mala by sa otvorenie ovplyvňovať menovými cieľmi. Od skrytého inflačného cieľovania NBS prešla k otvoreného inflačného cieľovania. Na ďalšie obdobie si NBS stanovila inflačné ciele, ktoré chce dodržať. Ciele sú stanovené v kritériách, ktoré určuje medzinárodný index inflácie. Z tohto pohľadu by mala NBS úplne inak komunikovať a robiť výkon menovej politiky. NBS Posledný raz prezentovala menový program na tento rok. Od tohto roku začne zverejňovať aktualizáciu menového vývoja raz za štvrťrok. Pre médiá NBS by mala NBS poskytovať informácie raz mesačne. Bude skúmať hlavne to, či sa budú v ekonomike prejavovať iné tendencie oproti tým, ktoré sa predpokladali.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS