Obmedzenie výroby v priemyselných podnikoch v dôsledku nepriaznivej epidemickej situácie by poškodilo Slovensko. V tlačovej správe to konštatuje Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Kompletné zastavenie výroby by podľa nej bolo neprimerané, a to najmä pre medzinárodne pôsobiace spoločnosti. Komora upozorňuje aj na riziko poškodenia transeurópskych dodávateľských reťazcov a reputácie podnikateľského prostredia Slovenska.
„So znepokojením sledujeme, že počet prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku zostáva na nezmenenej a vysokej úrovni,“ uviedol k aktuálnej situácii prezident komory Peter Lazar. Považuje za správne, aby politici vyskúšali existujúcu kombináciu opatrení, súčasné rokovania vlády o zatváraní spoločností však podľa neho nie sú riešením. „Uzavrieť podniky na dva týždne nemôže byť správnou odpoveďou,“ zdôraznil. Prezident pripomenul, že slovenská ekonomika je najmä v rámci automobilového priemyslu veľmi úzko prepojená s európskou ekonomikou a prerušenie dodávateľského reťazca by trvalo poškodilo dôveru v podnikateľské prostredie Slovenska.
Počas dvoch týždňov sa na Slovensku vyrobí v priemere viac ako 600 000 ton tovaru na export do Európskej únie. Prevažne priemyselní zákazníci v najdôležitejších partnerských krajinách, Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Českej republike a Maďarsku, nemôžu podľa Lazara takéto zlyhanie jednoducho kompenzovať. „Toto rozhodnutie by enormne znevýhodnilo Slovensko v porovnaní krajín V4,“ upozornil. Zároveň dodal, že nemecké spoločnosti investovali množstvo zdrojov do zaistenia bezpečnosti svojich zamestnancov na Slovensku. Z dôvodu týchto opatrení považuje komora riziko infekcie na pracovisku za minimálne v porovnaní s rizikom infekcie v súkromnej sfére.
Ako pre agentúru SITA doplnil generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula, ak vláda uvažuje nad zastavením výroby, je to katastrofa. „Ak by sa to stalo, bol by to posledný klinček do rakvy,“ myslí si. Podľa neho by nasledovala strata dôveryhodnosti ako partnera a postupný odchod investorov. „Ekonomiky sa potrebujú nadýchnuť a nie aby im niekto opäť z boku priškrcoval kyslík,“ skonštatoval. Podľa zväzu si firmy uvedomujú svoje záväzky a zodpovednosť. „Nielenže kontrolujú potvrdenia o testovaní, ale mnohé pravidelne testujú zamestnancov tak, aby boli schopné zabezpečiť výrobu a zároveň ochránili svojich zamestnancov a ich rodiny,“ priblížil Pribula.
Tým že pracujú, odvádzajú dane aj odvody a neposielajú svojich zamestnancov bezdôvodne domov, nie je podľa neho taktiež potrebné čerpať ani podpory na udržanie zamestnanosti. „Je na zváženie, či všetky subjekty na Slovensku postupujú rovnako, či všetky regióny zvládajú opatrenia a hlavne do akej miery sú naši občania disciplinovaní. Je na mieste otázka, ako riešiť karanténne opatrenia a ich dodržiavanie, trasovanie kontaktov a ostatné nástroje, ktoré nie sú využívané v plnej miere tak, ako tomu bolo napríklad počas prvej vlny,“ uzatvára tému zástupca automobilového sektora.
Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora vznikla v Bratislave v roku 2005 a predstavuje združenie pre nemecké a slovenské spoločnosti. Komora zastupuje záujmy viac ako 400 členských spoločností, ktoré na Slovensku zamestnávajú 122 000 ľudí a generujú ročne tržby približne 27 mld. eur. Je súčasťou celosvetovej siete nemeckých obchodných komôr v zahraničí.