Pod vplyvom rastu úrokových sadzieb rastie záujem aj o refinancovanie. Kým v júli 2021 tvorilo refinancovanie podľa údajov Národnej banky Slovenska 30 % všetkých nových úverov a v decembri iba 28 %, vo februári vyskočilo na 60 %. Ako ďalej uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, Slováci už v januári zareagovali na prvé zvýšenia úrokových sadzieb a výzvy odborníkov na zafixovanie úroku na dlhšie obdobie a začali svoje úvery refinancovať.
Pred pandémiou podľa Búlika dosahoval podiel úverov, ktoré dlžníci refinancovali vo svojej banke alebo si ich preniesli do inej banky, dlhodobo štvrtinu až tretinu objemu nových úverov. Pritom v tom čase úrokové sadzby z mesiaca na mesiac klesali, čo prirodzene vytváralo stály dopyt po refinancovaní na úver s výhodnejšími podmienkami. „Avšak keď úvodom tohto roka prišiel prvý nárast úrokových sadzieb o 0,2 percentuálneho bodu, Slováci sa zrazu dokázali rekordne zmobilizovať. Ešte nikdy banky neposkytli z celkového objemu nových hypoték viac ako polovicu na refinancovanie,“ hovorí Búlik.
Zaujímavé sú podľa neho aj príbehy z praxe, ktoré v niektorých prípadoch ukazujú až na istú mieru paniky z nárastu úverov. „Viacerí klienti boli ochotní prejsť na dlhú fixáciu aj za cenu 1 % pokuty, ktorú od nich banka požadovala pri predčasnom splatení. A to aj napriek tomu, že vývoj nijako neindikoval dramatické zvyšovanie úrokov, aké vidíme napríklad v susedných Čechách,“ hovorí Búlik.
Aj spoločnosť Wüstenrot InHouse Broker evidovala zvýšený záujem o refinancovanie. „V oblasti sprostredkovania úverov sa marec stal rekordným mesiacom. Napriek kontinuálnemu rastu v číslach vidíme skokové zvýšenie záujmu,“ hovorí riaditeľ Úseku podpory odbytu skupiny Wüstenrot Slavomír Kurjan. Marcový pohyb na trhu s úvermi generovali podľa neho predovšetkým ľudia, ktorí si už existujúci úver alebo hypotéku preniesli do inej banky, prípadne vo svojej banke uzavreli novú zmluvu s dlhšou fixáciou.
„Klientov k zmene motivoval predovšetkým záujem zaistiť si pri splácaní čo najvýhodnejšie možné podmienky, na čo najdlhšie obdobie,“ pokračuje Kurjan. Predpokladá, že trend spôsobený zmenami úrokových sadzieb niektorých bánk bude pokračovať aj v najbližšom období.