Obchodná vojna, ktorá by mohla vypuknúť medzi Moskvou a Minskom kvôli cene plynu dodávaného z Ruska do Bieloruska, môže podľa analytikov ohroziť dosiahnutú dohodu o vytvorení menovej únie medzi oboma krajinami. Na jej vzniku sa dohodli vlani prezidenti oboch krajín Vladimír Putin a Alexander Lukašenko.
Konflikt by mohol mať rozsiahle následky pre Európu, lebo takmer polovica ropy z Ruska na západ starého kontinentu preteká potrubím cez bieloruské územie. Ruské koncerny dodávajú do Bieloruska denne 2 milióny barelov ropy a z nich 80 % tečie ďalej na západ.
Spor vznikol na sklonku minulého týždňa potom, čo premiér Michal Kasianov oznámil, že Rusko od roku 2004 už nebude dodávať Bielorusku plyn za výhodné vnútroruské ceny, ale bude zaň požadovať platby na svetovej úrovni. Bielorusko musí ešte predtým splatiť svoj dlh 250 miliónov EUR za odobratý plyn. Dlhuje ich pološtátnej ruskej firme Gazprom.
Podľa analytikov týmito krokmi zvyšuje Kremeľ tlak na Lukašenka, aby sa konečne jasne vyslovil za činnosť rusko-bieloruskej menovej únie, ktorá by mala podľa Moskvy nadobudnúť platnosť od 1. januára 2005. Lukašenko toto rozhodnutie odkladá, lebo chce dosiahnuť, aby mal Minsk právo spolurozhodovať o menovej politike únie. Moskva túto jeho požiadavku odmieta.
Lukašenko sa rozhodol nakrátko zastaviť tranzit ropy cez bieloruské územie a oznámil, že za prepravu ropy bude žiadať poplatky takisto ako aj za ruské vojská, rozmiestnené na bieloruskom území. Bielorusko okrem toho zhabalo akcie ruskej ropnej spoločnosti, ktorá vlastnila bieloruskú rafinériu.
Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.