Ústredné orgány štátnej správy predložia do 27. novembra podpredsedovi vlády pre ekonomiku Ivanovi Miklošovi podklady pre pripravovanú úpravu regulovaných cien. Na ich základe pripraví Mikloš návrhy možných zmien, ktoré prezentuje na rokovaní vlády. „Formálne by to mohlo byť schválené i na nižšej úrovni, z dôvodu citlivosti a dôležitosti sa tým však bude zaoberať vláda,“ konštatoval Mikloš.
Súčasný kabinet pristúpil k zvyšovaniu regulovaných cien dvakrát. Obidva razy bolo dôvodom úprav vyrovnanie deficitu, ktorý vznikol v dôsledku nemennosti týchto cien v rokoch 1994 – 1998. Po druhom kole zo začiatku tohto roka vláda deklarovala, že ďalšie zvyšovania budú len z dôvodov rastu nákladov a inflácie. „Teraz ide o to, aby sme zmapovali vývoj z hľadiska nákladov a následne navrhli potrebnú zmenu,“ zdôraznil I. Mikloš. Formálne by pritom o úprave väčšiny cien mohlo rozhodnúť už ministerstvo financií, keďže však ide o dôležitú a citlivú vec, ministerka Brigita Schmögnerová už i v minulosti žiadala vládu o konečné rozhodnutie.
V súvislosti so zvyšovaním regulovaných cien je aktuálny najmä postup pri cenách zemného plynu a elektrickej energie. Slovenský plynárenský priemysel, š.p. (SPP) predložil minulý týždeň Ministerstvu hospodárstva SR (MH) cenový výmer, v ktorom navrhuje rast ceny plynu pre veľkoodberateľov o 30 % od 1. decembra, pre maloodberateľov o 15 % od 1. januára 2001 a pre domácnosti o 25 % tiež od 1. januára 2001. Kým cena pre veľkoodber a maloodber je vecne regulovaná, ceny pre domácnosti určuje rezort financií.
V piatok SPP jednostranne rozhodol o úprave ceny pre veľkoodber, čo však ešte možno podľa Mikloša revidovať. Minister hospodárstva Ľubomír Harach sa totiž s vicepremiérom dohodol, že plyn zdražie až od začiatku budúceho roka. Okrem SPP predložili už v auguste na MH návrh úpravy cien aj a.s. Slovenské elektrárne. Elektrická energia by mala podľa tohto návrhu zdražieť od 1. januára 2001 pre domácnosti o 20 % a pre podnikový sektor v dvoch variantoch o 5 % alebo 10 %.
Oba energetické podniky vychádzali v svojich návrhoch z kalendára úpravy regulovaných cien, ktorý schválila vláda v aktuálnej Energetickej politike SR. Elektrická energia by mala podľa tohto dokumentu v budúcom roku zdražieť o 20 % pre domácnosti a o 10 % pre podnikateľov, cena zemného plynu by mala vzrásť o 15 % pre domácnosti a o 10 % pre podnikateľskú sféru. SPP navrhlo dôraznejšiu úpravu v dôsledku negatívneho vývoja nákupných cien plynu na svetových trhoch a silného kurzu amerického dolára voči slovenskej korune. Hlavne tieto faktory sa totiž podpísali pod zhoršujúcu sa situáciu v cash-flow podniku, ktorého deficit v budúcom roku by mohol podľa odhadov dosiahnuť až 14 mld. Sk.