Určite ste niekedy stáli pred jednoduchou dilemou. Musíte niečo vytvoriť a nejde. Ako by to malo ísť. Na túto otázku dávajú odpoveď dva diely monografie s jednoduchým titulom – Hospodárska tvorivosť. Je z pera skúseného pedagóga Ekonomickej univerzity Vladimíra Choluja. Druhý diel tento rok vydalo vydavateľstvo Ekonóm.
Na Národohospodárskej fakulte EU prednáša predmety, ktoré našli práve odraz v prvom a druhom diele monografie.
Podľa samotného autora je monografia pokusom prvým pokusom o kultiváciu tvorivosti v hospodárskej praxi. Oba diely učia študentov poznanie reality z hľadiska ekonomiky. Jednoducho povedané tomu, že ak máte v roku kameň, aby ste sa na neho nepozerali len ako na skalu. Z kameňa sa dá vybudovať murivo, ktoré nielen cenu, ale aj hodnotu ako estetický artefakt.
Monografia je rozdelená do dvoch dielov, pričom prvý pojednáva o tvorivosti a druhý o úlohách a ich riešení v procese tvorivosti. Prvý diel monografie, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2000 sa venoval taxonómii tvorivosti a matematickému modelovaniu tvorivosti. Druhý diel je zameraný na systémové stránky tvorivosti ako procesu. Vydanie monografie je príspevkom k systematickému poznaniu tvorby ako procesu.
Autor sa zaoberá v druhej časti monografie systémovým prístupom ako takým a najmä jeho vzťahu k tvorivosti. Tomto dieli monografie sa venuje modelovým príkladom a aprlikácii systémového prístupu v ekonomickom prostredí.
Nechtiac sa autor venuje takým aspektom prístupu k hospodárstvu, ktoré sú blízke k poznatkovej (knowledge) ekonomiky. Tá dnes patrí k významným zdrojom tvorby pridanej hodnoty. Je to aj preto, lebo na Slovensku a všade vo svete sa dajú najlepšie predať myšlienky. Bez nich by nebolo tovarov, služieb, ziskov, ale ani celospoločenský pokrok. Každý sa určite stotožní s myšlienkou autora o tom, že tvorivosť ako taká je stále živou témou. Preto ak sa chcete zamyslieť nad tvorbou dobre predajných myšlienok, siahnite po dvoch dieloch monografií Vladimíra Choluja. Kvôli lepšiemu poznaniu tvorivosti urobil kus záslužnej práce.