ČLÁNOK




O privatizáciu elektrární sa zaujímala aj slovenská spolocnost
2. apríla 2003

O privatizáciu Slovenských elektrární, a.s. (SE) sa zaujímala aj slovenská spolocnost. Ako sa uvádza na internetových stránkach SE, medzi potenciálnych záujemcov by mohli podla dostupných informácií patrit dva nemecké koncerny a po jednej spolocnosti z Francúzska, z Británie, z Belgicka, Talianska, Rakúska a zo Slovenska. Tieto spolocnosti mali podat predbežné nezáväzné ponuky do 26. septembra minulého roka. Podla nemenovaného zdroja, blízkeho transakcii, informácie na internetovej stránke SE pochádzali zo spolocnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), ktorá je privatizacným poradcom vlády SR, v súcasnosti však už slovenská spolocnost v tendri nefiguruje.

Svoju úcast v tendri mala podla zverejnených informácií po pociatocnom záujme odvolat aj ruská spolocnost. Podla hovorkyne SE Jany Kaplanovej, tieto informácie elektrárne dali na svoju internetovú stránku na jesen minulého roka po predložení predbežných ponúk a proces privatizácie odvtedy pokrocil. Peter Mitka, zástupca spolocnosti PwC, zverejnené informácie nepotvrdil a podla neho nezodpovedajú realite. „Nevylucujem, že by sa o privatizacný tender zaujímala ruská spolocnost, ktorá však nepodala nezáväznú ponuku,“ uviedol Mitka. Hovorkyna ministra hospodárstva SR Katarína Ševcíková sa odmietla v tomto štádiu privatizacného procesu k zverejneným informáciám vyjadrit.

Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súcasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Velkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzat spolocnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúcené, že záujem prejavili aj taliansky Enel, ktorý už v minulosti prejavil záujem o slovenské distribucné spolocnosti. Okrem ôsmich strategických európskych investorov sa o SE zaujímali ako financní investori Európska banka pre obnovu a rozvoj a Medzinárodná financná korporácia (IFC), investicná divízia Svetovej banky.

Ani jeden zo záujemcov, ktorí podali v septembri predbežné ponuky, nevyjadrili záujem o SE ako celok. Potenciálni investori tiež mali menší záujem o jadrové zdroje. Komisia by mala v budúcnosti zostavit z predbežných ponúk skrátený zoznam záujemcov o privatizáciu SE, ktorí budú môct vykonat v SE due diligence. Po ukoncení hlbkového auditu záujemcovia predložia záväzné ponuky.

Komisia pre prípravu privatizácie SE odporucila v marci vláde SR schválit finálnu alternatívu privatizácie SE, ktorá spocíva v sprivatizovaní 49-percentných majetkových podielov v novovytvorených dcérskych spolocnostiach elektrární. SE budú vlastnit 100 % akcií novovytvorených dcérskych spolocností. Komisia navrhla aj postupnost krokov, ktoré si privatizácia elektrární následne vyžiada. Súcastou odporúcaní je aj zoznam objektov, ktoré by aj po privatizácií mali zostat v majetku materskej spolocnosti, resp. v spolocnosti, ktorá ostane úplne v rukách štátu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS