Rozhodnutie Ecofinu, rady ministrov financií Európskej menovej únie, z 25. novembra tohto roka nepostihnúť Nemecko a Francúzsko za to, že na budúci rok už tretíkrát po sebe nedodržia limit pre výšku deficitu štátneho rozpočtu, znamená veľké nebezpečenstvo pre dôveryhodnosť eurozóny. Tento názor vyslovil v komentári denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing.
„Ak sa nedodržiavajú pravidlá, zakotvené v pakte stability, a sankčné pokračovanie za ich porušovanie nenasleduje, poškodzuje to dôveryhodnosť inštitucionálneho rámca a nahlodáva dôveru k solídnym verejným financiám členských štátov eurozóny,“ uviedol.
Ak sa v EÚ nedodržiavajú dohody, to, čo bolo podpísané a slávnostne vyhlásené za platné, potom sa podkopáva aj dôveryhodnosť Európskej únie ako celku.
O. Issing pripomenul, že stabilná mena a zdravé verejné financie patria neodmysliteľne k sebe. Dodal, že obe kritériá sú neodmysliteľnou podmienkou slobodného spoločenského a hospodárskeho poriadku. Nesúhlasí s tvrdeniami, že pakt je mŕtvy. Ak by to bolo tak, potom by sa Nemecko a Francúzsko nezaviazali znížiť v roku 2005 svoj rozpočtový deficit pod 3-% limit.
Poučenie zo súčasného vývoja je zrejmé. V budúcnosti sa podmienky Paktu stability a rastu EÚ budú musieť dodržiavať. Štátne rozpočty členov Európskej menovej únie (EMÚ) budú musieť byť takmer vyrovnané v období hospodárskeho poklesu a prebytkové v časoch konjunktúry.