Rozhodnosť firmy Infinity Property & Casualty, ktorá sa nezľakla trojročného poklesu trhov by mala inšpirovať investorov, ktorí zatiaľ len so smútkom pozorujú klesajúci tok IPO. Napísal to denník The Wall Street Journal.
Upisovateľom Credit Suisse First Boston a Merrill Lynch sa podarilo umiestniť medzi investorov akcie Infinity Property & Casualty, ktorá sa špecializuje na poistenie automobilov, len tak že jeden a pol násobne znížila ponúkanú cenu z 21 – 23 USD na 16 – 17 USD. Akcie sa predali po 16 USD. Po začiatku obchodovania stúpli len o niekoľko centov a ich zatváracia cena (posledná cena v obchodnom dni) bola 15,9 USD. Pokles ceny akcií v prvý deň pod cenu, za ktorú sa upisovali, sa považuje za neúspech.
Tohtoročný január je po januári v roku 1974 prvým januárom bez IPO. Momentálne 21 spoločností, ktoré chcú umiestniť akcie na verejnom trhu, vyčkáva na to, kedy sa zlepší situácia na kapitálovom trhu. Podľa informácií agentúry Thompson Financial, taký veľký počet spoločností čakal na IPO už v minulom roku, ale aj v roku 1991. Situácia sa však výrazne odlišuje od tej, ktorá bola v pred dvoma, či tromi rokmi. V polovici februára 2000 sa dostalo 31 firiem. Polovici z nich stúpla cena v prvý deň dvojnásobne až trojnásobne. Rekord prišiel v júni 1999 keď sa realizovalo 65 IPO.
Súčasné objemy IPO, veľkosť výkyvu cien a zárobky upisovateľov sa nedajú porovnať s tým čo bolo koncom deväťdesiatych rokov keď bol boom na kapitálovom trhu. Infinity Property & Casualty sa podarilo získať 198 mil. USD, hoci na začiatku počítala s 285 mil. USD.
Napríklad v máji 2000 súhrnný objem IPO predstavoval 14,8 mld. USD. V rokoch 1999 a 2000 dosiahol celkový objem IPO ročne necelých 60 mld. USD.
Akcie predovšetkým technologických spoločností, v prvý deň po umiestnení na primárnom trhu stúpali niekoľkonásobne. Preto tieto emisie dostal meno „horúce“ IPO. Rekord dosiahla v decembri 1999 spoločnosť VA Linux System, ktorej akcie umiestnené firmou CSFB dosiahli v prvý deň rast o 697,5 %. Akcie Rhythms NetConnections, ktoré umiestnila medzi investorov investičná banka Salomon Smith Barney po 21 USD, stúpli v prvý deň o 229,2 %. O týždeň po emisii stúpli o 431 % na 111,5 %.
Investičné banky takmer vôbec nedostávajú sprostredkovateľské poplatky za organizáciu emisií, ktoré sú jedným zo základných zdrojov príjmov investičných bánk.
Podľa údajov Thompson Financial v rokoch 1999 – 2000 CSFB zarobil na sprostredkovateľských poplatkoch za umiestnenie akcií technologických firiem 717,5 mil. USD. CSFB bol najväčším upisovateľom akcií v technologickom sektore. V minulom roku mali investičné banky suchoty, pretože index Dow Jones klesol na štvorročné a NASDAQ Composite na šesťročné minimum, a nikto nechcel ísť na trh s novými akciami.
Mnohí manažéri nechcú umiestňovať akcie vlastnej firmy na trh a kladú si otázku. Nemôže byť úspešná firma radšej namiesto verejnej radšej súkromnou?