ČLÁNOK


,

O čo vlastne ide?
14. marca 2005

Jedným z ostatných noviniek v oblasti čipovej technológie je čipová karta, nazývaná aj smart karta, teda podľa slova smart – „rozumná“. Dokáže zvýšiť bezpečnosť, pohodlie a najmä rozšíriť bezhotovostných platieb ako nikdy doteraz.

Svet prechádza na čipovú technológiu vďaka mnohým výhodám, ktoré ponúka:

Bezpečnejší platobný nástroj

Platobné karty sú už dnes bezpečnejšie než platba hotovosťou, no čipové karty posúvajú zabezpečenie bezhotovostnej úhrady na ešte vyššiu úroveň. Údaje uložené na čipe sú mimoriadne bezpečné, vďaka čomu môžu čipové karty podstatne znížiť podiel podvodov spáchaných s falošnými kartami. Čip je zabezpečený osobným identifikačným číslom PIN, ktoré znižuje pravdepodobnosť použitia karty inou osobou, než jej držiteľom.

Pre virtuálny svet je čipová technológia veľmi bezpečným, pohodlným a prenosným spôsobom platby za tovar a služby na internete. Pomocou čítačky čipových kariet pripojenej k osobnému počítaču dokáže čip na karte potvrdiť totožnosť jej držiteľa na základe čísla PIN rovnako ako pri platbách s kartou v „reálnom“ svete.

Čipové karty predstavujú rýchlejšiu alternatívu ku kartám s magnetickým prúžkom, aké sa používajú dnes, pretože platobné transakcie možno autorizovať „offline“ t.j. bez pripojenia na autorizačné centrum. Zákazník tak pri pokladni strávi menej času. Čipová technológia tiež znamená menej nákladov pre obchodníkov, ktorým sa zníži počet telefónnych hovorov do bankového centra.

Potenciál pre viac funkcií

Na rozdiel od kariet s magnetickým prúžkom sa nemusia čipové karty používať len na platby. Na čipe môže byť uložených viac aplikácií, napríklad bezpečný prístup na internetové obchody, body za lojalitu partnerských spoločností (napr. aerolínie), poukážky na zľavy, lístky, údaje o poistných zmluvách, identifikačné údaje alebo bezpečnostný prístup do rôznych systémov. Karty teda možno prispôsobiť potrebám držiteľov kariet a jednotlivých bánk.

Nástup čipových kariet pokračuje na celom svete.

V súčasnosti sa táto technológia presúva aj do krajín v regióne CEMEA (Stredná a východná Európa, Blízky Východ a Afrika). Prvú čipovú transakciu s kartou Visa na Slovensku realizovala Všeobecná úverová banka (VÚB) v januári roku 2003.

Čip je budúcnosť

Vstupujeme do novej éry, v ktorej spojenia „na diaľku“ nahradia fyzické kanály, otvorené siete získajú prednosť pred špecializovanými privátnymi linkami a spotrebitelia získajú prístup k produktom, ktoré ponúkajú množstvo funkcií – mobilný telefón môže byť digitálnym fotoaparátom, budíkom, a zároveň slúži na pripojenie do internetu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS