ČLÁNOK


,

O 3:35 sa zacala vojna v Iraku
20. marca 2003

Americký prezident George W. Bush oznámil, že Spojené štáty a ich spojenci zahájili vojnu proti Iraku, ktorá by mohla byt dlhšia a nárocnejšia, ako mnohí predpokladali. „Na základe mojich rozkazov, koalicné jednotky zacali s útokom na vybrané vojenské ciele s cielom zlikvidovat Husajnovu schopnost viest vojnu. Ide o pociatocnú fázu toho, co bude rozsiahla a dohodnutá kampan,“ vyhlásil Bush v mimoriadnom prejave z Oválnej pracovne.

Pod palbou kritiky z rôznych krajín za ignorovanie diplomacie OSN a opustenie snáh o možné mierové riešenie irackej krízy, Bush vyhlásil, že vojnu Spojených štátov proti Iraku podporuje 35 krajín – od poskytnutia námorných a leteckých základní až po spravodajskú a logistickú pomoc.

Americkým ozbrojeným silám Bush odkázal: „Všetkým mužom a ženám ozbrojených síl Spojených štátov na Blízkom východe, mier v nepokojnom svete a nádeje utlácaných ludí teraz závisia na vás.“ Varoval, že vojna proti Iraku možno nebude taká krátka, ako on a jeho vojenskí plánovaci dúfajú. „Kampan v drsnom teréne krajiny velkosti Kalifornie by mohla byt dlhšia a nárocnejšia, ako niektorí predpokladajú,“ povedal.

Bush pripomenul, že cielom je zjednotený, stabilný a slobodný Irak a prislúbil oddanost tomuto cielu. „Prichádzame do Iraku s úctou k jeho obyvatelom, k jeho velkej civilizácii a k náboženskej viere, ktorú praktizujú. Nemáme žiadne iné ambície okrem odstránenia hrozby a prinavrátenie vlády nad krajinou spät jeho ludu,“ uviedol. „Toto nebude kampan polovicných opatrení. Neprijímame iný výsledok, ako vítazstvo.“

Štyri americké vojnové lode a dve ponorky vo štvrtok útocili na Bagdad raketami s plochou dráhou letu Tomahawk a operácie podla admirála Johna Kellyho pokracujú. „Dnes skoro ráno sme zaútocili na Irak raketami Tomahawk. Štyri krížniky a dve ponorky sa zúcastnili na týchto útokoch,“ uviedol Kelly s tým, že všetky zúcastnené plavidlá patria americkej armáde. „Z vypálených rakiet velká väcšina zasiahla ciel. Jedna z rakiet zlyhala v prvej fáze letu,“ dodal. Z lode Abraham Lincoln v skorých ranných hodinách odštartovali bojové lietadlá, admirál sa však odmietol vyjadrit k ich misii. „Operácia Iracká sloboda“ pokracuje, konštatoval.

Podla americkej televíznej stanice CNN majú rakety typu Tomahawk dolet zhruba 1600 kilometrov a vdaka satelitnej navigácii sú schopné ciel zasiahnut v okruhu niekolkých metrov.

Sporadické výbuchy otriasali vo štvrtok okolie Bagdadu ešte 100 minút po tom, ako americké letectvo zacalo vojnu, ktorej cielom je zvrhnutie irackého prezidenta Saddáma Husajna. Podla spravodajcov agentúry Reuters v centre mesta sa už vlna leteckých útokov na svitaní nezopakovala, cím naznacili, že posledné výbuchy spôsobili raketové strely. Podla amerických predstavitelov boli do útoku nasadené neviditelné bombardéry F-117A Stealth a široký rozsah riadených striel. Informovali, že išlo o obmedzený útok a Washington ešte nezahájil hlavný letecký útok, ktorý by sa mal uskutocnit v najbližších dnoch.

Iracká protivzdušná obrana zmlkla. Spravodajca agentúry Reuters Hassan Hafidh súdiac podla toho, co videl zo svojho úkrytu, informoval, že pravdepodobne boli zasiahnuté batérie irackej protivzdušnej obrany. Zdroje americkej vlády uviedli, že cielom útokov boli „objekty irackého vedenia“.

Iracký zástupca v OSN požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpecnostnej rady OSN. Ruské médiá o tom informoval iracký velvyslanec v Moskve Abbas Halaf. Podla neho by sa rada mala zaoberat irackou otázkou, lebo podla štatútu OSN práve Bezpecnostná rada zodpovedá za svetový mier.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS