ČLÁNOK




NYSE skončila po prestávke so stratou 7, 1%
18. septembra 2001

NYSEVčerajšie obchodovanie na trhoch s cennými papiermi v USA sa začalo po prestávke od tragických udalostí 11. septembra tohto roku. Naposledy sa s cennými papiermi tak dlho neobchodovalo pred osemdesiatimi rokmi v čase Prvej svetovej vojny a počas svetovej hospodárskej krízy v 30. rokoch. Pred otvorením trhov sa očakávali dva základné fakty. Prvým bolo to, že Federálny rezervný systém, ktorý v USA plní funkcie centrálnej banky napumpuje do trhov hotovosť a druhým to, že zníži úrokové miery. Očakávania nenechali na seba dlho čakať.

Niekoľko minút pre otvorením trhov Federálny rezervný systém po ôsmy raz tohto roku znížil základnú úrokovú mieru o 25 percentuálnych bodov. Od včera je jej hodnota rovná 3 percentám. Americká centrálna banka podporila prvý obchodný deň na trhoch s cennými papiermi aj tým, že poskytla bankám hotovosť, za ktorú si do zálohy zobrala cenné papiere. Podľa denníka The Wall Street Journal Federálny rezervný systém poskytol bankám 38,25 mld. USD na základe zmlúv o tom, že v budúcnosti banky späť kúpia cenné papiere (repoobchod). Okrem iného Fed minulý týždeň uzavrel swapový obchod, pri ktorom väčšinou ide o výmenu hotovostných tokov plynúcich z rôzne úročených finančných aktív. Fed uzavrel obchod tohto typu s Európskou centrálnou bankou v hodnote 50 mil. USD. Fed pravdepodobne reagoval aj na zníženie indexu spotrebiteľskej dôvery, ktorý prináša University of Michigan. Ten sa dostal na najnižšiu úroveň od roku 1993, teda na hodnotu 83,6 oproti 91,5 v auguste tohto roku a na augustovú mieru nezamestnanosti, ktorá bola 4,9%. Minister financií Paul O´Neill včera pre televíznu stanicu CNN povedal, že je to, neopakovateľná udalosť v jeho živote a preto nedokáže predpokladať vývoj.

Makléri, bankári a analytici si najprv uctili dvomi minútami ticha obete teroristických útokov. Zvuk zvonu otvárajúceho obchodovanie sa ozval v situácii, ktorá bola jednou z najnapätejších za celú históriu New York Stock Exchange. Otázka dňa znela: Môže niekto zabrániť výpredaju akcií leteckých a poisťovacích spoločností? Investori už minulý týždeň začali premiestňovať prostriedky investované do akcií do bezpečnejších konzervatívnejších nástrojov, ktorými sú dlhopisy.

Určité signály priniesli koncom minulého týždňa výsledky obchodovania na iných trhoch. Index FT-100 stratil v piatok 14. septembra 2001 v závere obchodovania 3,8%. Cena akcií British Airways klesla o 16%. Francúzsky index CAC-40 prerazil psychologickú hodnotu 4000 bodov. Akcie poisťovacieho gigantu AXA stúpli až po tom ako poisťovňa oznámila, že výplata poistného v súvislosti s udalosťami v USA neovplyvní jej hospodárske výsledky. DAX koncom týždňa klesol o 5,2%. Akcie Deutsche Bank klesli o 7%. Banka vyhlásila, že ekonomika USA bude v druhom polroku pravdepodobne v stave recesie.

Experti spoločnosti A. G. Edwards radili klientom, aby kupovali akcie napriek stratám v poisťovacom sektore. „Radíme investorom využiť každý pád na kúpu akcií. Straty však zaznamená celé odvetvie,“ povedal pre WSJE analytik A. G. Edwards Steven Masser.

Najväčšie straty však počas obchodovania zaznamenali letecké prepravné spoločnosti, spoločnosti leteckého priemyslu a poisťovne, ktoré sú súčasťou indexu Dow Jones Industrial Average. „Prichádzajú plne emocionálne výpredaje,“ povedal popoludní pre agentúru Bloomberg George Mairs zo spoločnosti Mairs & Power Inc. Index DJIA sa dostal po prvých minútach obchodovania pod hranicu 9000 bodov, cez ktorú sa viac nedostal. Akcie American Airlines napríklad počas včerajšieho obchodovania stratili 39 %. Je to reakcia na očakávané prepúšťanie v dopravných spoločnostiach. Bez práce by malo zostať 11 zamestnancov týchto spoločností. K výpredajom akcií došlo napriek tomu, že mnohé spoločnosti upozorňovali klientov, aby nemenili svoje orientáciu svojich investičných stratégií a nepremiestňovali peniaze z akcií do dlhopisov.

Straty zaznamenali firmy U. S. Airways Group Inc., Delta Airlines a spoločnosť Sabre Holdings, ktorá zabezpečuje predaj leteniek. Straty sa nevyhli ani firme Boing, či United technologies, ktorá vyrába prúdové letecké motory Pratt & Whitney. Vďaka výpredajom sa znížila hodnota amerických akcií meraná indikátorom Wilshire 5000 Total Market Index 590,6 mld. USD. Majiteľa zmenilo 2,3 miliardy kusov akcií čo je viac ako dvojnásobok trojmesačného priemeru. Trh zaznamenal straty napriek tomu, že všetky významné investičné banky ako Morgan Stanley Dean Witter & Co. či Merrill Lynch & Co. upozorňovali klientov, aby nepodľahli panike.

SEC sa snažila pomôcť likvidite kapitálového trhu tým, že zjednodušila systém spätného odkupovania akcií spoločností. Podľa amerických zákonov firma môže kúpiť vlastné akcie. Medzi dôležité efekty spätného odkúpenia vlastných akcií sa považuje zvyšovanie dôvery investorov.

Systém NYSE sa testoval v sobotu a jej šéf Richard Grasso mohol oznámiť, že v pondelok sa začne obchodovať. Posledné testy NASDAQ boli v nedeľu a s pripojením k systému malo len 5% zo 443 tvorcov trhu. Investičné banky sa pripravovali na obchodovaniu už od minulého týždňa. Teroristické útoky poškodili kancelárie, alebo komunikačnú techniku firiem Goldman Sachs, Merrill Lynch, Keefe Bruyette & Woods a Prudential Securities. Investičná banka Lehman Brothers sprevádzkovala rezervné kancelárie už minulý týždeň vo štvrtok 13. septembra 2001. Podobne Goldman Sachs a Merrill Lynch obchodovali z náhradných kancelárskych priestorov. Keefe Bruyette & Woods, Sandler, O ´Neill & Partners, ktorých kancelárie sa nachádzali vo WTC a mnohí z ich pracovníkov zahynuli, prestali plniť funkcie tvorov trhu na NASDAQ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS