ČLÁNOK




NYSE mení systém obchodovania a pravidlá
9. februára 2004

Výkonný riaditeľ Newyorskej burzy (NYSE) John Thain, ktorý nastúpil do tejto funkcie v polovici januára tohto roku oznámil o plánovaných zmenách v pravidlách elektronického obchodovania na burze. Zmeny, ktoré odstránia veľký počet bariér elektronického obchodovania, by mali viesť k zväčšeniu podielu elektronických obchodov na NYSE. V súčasnosti operácie v elektronickom systéme burzy NYSE Direct +, pôredstavujú 10 % denného objemu obchodov na NYSE. Základný podiel obchodov je spojený s takzvanými „špecialistami, teda cez špeciálne registrované firmy, ktoré podporujú likviditu na burze. Fungujú tak, že vystupujú v úlohe sprostredkovateľov medzi maklérskymi spoločnosťami a robia obchody na vlastný účet. Pre špecialistov sa v slovenskej burzovej terminológii používa slovné spojenie tvrca trhu.

Kvôli tomu, že sa objevili nedostatky v práci špecialistov, tento systém sa stal predmetom ostrej kritiky. Vo finančnom svete sa nie raz objavili výzvy k NYSE, aby vymenila inštitút špecialistov za počítačový obchodný systém.

John Thain oznámil, že systém špecialistov sa zachová, pretože je potrebný pre realizáciu veľkých a komplikovaných obchodov. Zmenu v pravidlách elektronických operácií, ktoré NYSE plánuje pre zväčšenie elektronických obchodov musia byť schválené Komisiou pre cenné papiere a burzy USA.

NYSE minulý rok vyšetrovala obchodné praktiky firiem špecialistov, ktorý pracujú na parkete.

Úlohou registrovaných špecialistov je udržiavanie likvidity, teda možnosti rýchlo vymeniť akcie za peniaze, alebo naopak, pre určitý druh akcií. Špecialisti vystupujú ako sprostredkovatelia medzi jednotlivými maklérskymi spoločnosťami a robia obchody na vlastný účet, teda za vlastné peniaze a nie za peniaze klientov. Jednou z povinností špecialistu je obchodovať na vlastný účet vtedy ak vzniká veĺký rozdiel medzi príkazmi na kúpu akcií a na predaj akcií. Podľa pravidiel NYSE má špecialista kompenzovať „dočasný posun dopytu a ponuky. Súčasne je však špecialista povinný automaticky spárovať príkazy na kúpu a predaj, ktoré dostáva od jednotlivých maklérov a nevstupovať do obchodovania. Celkove sa dá konštatovať, že špecialisti sú povinní realizovať príkazy klientov a potom svoje vlastné.

NYSE skúmala minulý rok prax prinajmenej dvoch firiem – špecialistov. Išlo o firmy Fleet Specialist, ktorá je oddelením investičnej banky FleetBoston Financial a spoločnosť LaBranche. V súčasnosti v dôsledku konsolidácie v odvetví na NYSE pracuje sedem firiem – špecialistov. Okrem dvoch spomínaných sú to Spear Leeds & Kellog, ktorá je dcérskou firmou Goldman Sachs, spoločnosť Performance Specialist, firma Susquehanna Specialists, ktorá je dcérskou spoločnosťou Susquehanna International Group, spoločnosť Bear Wagner Specialists, ktorú čiastočne vlastní Bear Stearns a príslušné oddelenie skupiny Van der Moolen Holdings.

The Wall Street Journal oznámil, že NYSE vedie vyšetrovanie, aby zistila, či Fleet Specialist a LaBranche nerobili takzvané predbiehajúce operácie („front-running deals“). Pod predbiehajúcou operáciou sa dá chápať obchodná operácia, ktorú robia špecialisti na vlastný účet a predbiehajú operáciou klienta.

Znamená to, že ak špecialista dostane od maklérskej spoločnosti objednávku na kúpu veľkého množstva akcií (balíka) akcií chápe, že splnenie tohto príkazu zmení cenovú hladinu určitého druhu akcií, najprv využijúc nižšiu cenu akcií kúpi si ich. Tým urobí operáciu výhodnú pre seba a poškodzuje klientov. NYSE samozrejme o vyšetrovaní informovala Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC – Securities & Exchange Commision). Tá samozrejme tiež začala vyšetrovať špecialistov.

NYSE a SEC zistili, že špecialisti sa neoprávnene miešali do obchodných operácií. Predbiehali potenciálneho kupujúceho. Kupovali akcie od predávajúceho a so ziskom pre seba ich predávali kupujúcim. Za ešte horší jav považuje SEC hru na predbiehanie. Vtedy špecialista (teda tvorca trhu) využíva získanú informáciu, aby predbehol klienta, ktorý ju nemá.

Najvýznamnejšie zmeny na NYSE boli už v roku 1999. Rada riaditeľov vtedy odhlasovala zrušenie pravidla obchodovania, ktorá malo číslo 390. Išlo o pravidlo obchodovania s akciami registrovanými na NYSE. Toto pravidlo kritizoval Kongres a Komisia pre cenné papiere a bury. Mnohí ho považovali za archaické protirečiace duchu konkurencie. Pravidlo obmedzovalo možnosti obchodovania s akciami, ktoré sa zaregistrovali na NYSE pred 26. aprílom 1979. V čase zrušenia tohto pravidla akcie predstavovali 23 % akcií registrovaných na NYSE. Pripadalo na nich 46 % objemu obchodov. Podľa pravidla 390 maklérske firmy, ktoré sú členmi NYSE mohli na nich obchodovať len v obchodných priestoroch NYSE, alebo v regionálnych priestoroch spojených s NYSE.

Keď sa zrušilo pravidlo 390 obchodovanie s akciami je možné v elektronických obchodných systémoch. Oficiálne zrušenie pravidla prijali účastníci kapitálového trhu dosť nadšene. Vtedajší predseda Národnej asociácie dílerov s cennými papiermi (NASD) Frank Zarb, ktorej patrí elektronický systém obchodovania NASDAQ tvrdil, že NYSE by mala zrušiť aj pravidlo 500. To komplikuje prechod spoločností registrovaných na NYSE na inú burzu a teda aj na NASDAQ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS