Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem nahradí Jean-Claudea Junckera vo funkcii predsedu skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup). Svojim kolegom povedal, že by sa chcel posunúť ďalej od boja s krízou k dlhodobejším krokom na opätovné posilnenie sebavedomia bloku. V reakcii na obavy, že jeho zvolenie len rozšíri priepasť medzi štátmi na severe Európy, ktoré majú lepšie úverové ratingy, a juhom Európy, kde krajiny za požičiavanie musia zaplatiť viac, holandský minister vyhlásil, že fiškálna disciplína a finančná pomoc medzi krajinami eurozóny sa navzájom nevylučujú. „Budeme podporovať vyrovnaný prístup, lebo chápeme, že je potrebná disciplína aj solidarita,“ povedal. Zvolenie Dijsselbloema napriek tomu nebolo jednohlasné, svoju podporu mu nevyjadrilo Španielsko.
Eurozóna by mala pokračovať v reformách a fiškálnej konsolidácii, ktorá potešila investorov, vyhlásil tiež Dijsselbloem, ktorý post v domovskej krajine prebral len pred troma mesiacmi. „Chceme udržať smerovanie, aby sme zabezpečili, že dôvera, ktorú sme si získali, bude trvalá. Musíme sa posunúť od krízového manažmentu k vytváraniu a implementovaniu rozumných strednodobých krokov,“ napísal svojim kolegom v liste, kde objasnil svoje priority. Dodal, že cieľom by malo byť vytvorenie udržateľného rastu, a na to sú potrebné triezve fiškálne rozhodnutia, tie však treba „odvíjať od fiškálnych a makrofinančných rizík jednotlivých krajín“. Štáty eurozóny sa podľa nového šéfa Eurogroup majú sústrediť na udržanie štrukturálnej rovnováhy svojich rozpočtov, čo vylučuje vyššie výdavky a nižšie zisky, typické pre obdobie ekonomického poklesu.
Dijsselbloemovou úlohou bude viesť mesačné stretnutia ministrov financií 17 krajín eurozóny, ktoré sú dôležitým rozhodovacím fórom pri tvorbe opatrení na boj s dlhovou krízou. Bude tiež reprezentovať Eurogroup v zahraničí, pričom jeho funkčné obdobie potrvá dva a pol roka.