Cieľom novely Devízového zákona, ktorú v stredu schválila vláda, je predovšetkým úprava pravidiel vykonávania a sprostredkúvania devízovo regulovaných podnikateľských činností. Novela tiež upravuje postavenie podnikateľských subjektov, ktoré pôsobia na finančnom trhu a zároveň na devízovom trhu a spresňuje a dopĺňa ustanovenia zákona, ktoré neobmedzujú pohyb kapitálu.
Návrh novely navrhuje novú definíciu devízových obchodov a devízových peňažných služieb, ako aj úpravu podmienok a predpokladov pre udeľovanie devízových licencií na vykonávanie obchodov s cudzou menou a poskytovania devízových peňažných služieb. Zároveň spresňuje okruh povinných subjektov a predmet ohlasovania pri plnení devízovej ohlasovacej povinnosti pre účely zostavenia platobnej bilancie. V Devízovom zákone sa má zrušiť devízová ohlasovacia povinnosť pri dovoze a vývoze peňažných prostriedkov, keďže sa rovnaká colná ohlasovacia povinnosť začlení do Colného zákona.
Predkladaný návrh novely Devízového zákona má taktiež zabezpečiť splnenie záväzku SR voči Európskej únii (EÚ), ktorý vyplýva z negociačného procesu. Úpravou Devízového zákona sa fyzickým osobám – cudzozemcom umožní nadobúdať poľnohospodársku pôdu do vlastníctva hneď po vstupe SR do EÚ. Cudzozemec musí byť štátnym príslušníkom členského štátu EÚ, musí mať na Slovensku zaregistrovaný prechodný pobyt a hospodáriť na nadobúdanej pôde aspoň tri roky. Súčasťou návrhu novely sú aj niektoré úpravy zákona o Národnej banky Slovenska a zákona o živnostenskom podnikaní, ktorých kľúčové časti zabezpečujú výkon pôsobnosti Národnej banky Slovenska aj v devízovej oblasti.
Predložený návrh zákona nemá mať žiadny dopad na štátny rozpočet ani na ostatné rozpočty verejného rozpočtu. Návrh novely Devízového zákona už v auguste prerokovala Legislatívna rada vlády SR.