ČLÁNOK
Nové priority v činnosti EACT
3. októbra 2008
Nové priority v činnosti EACT
V rámci nášho plnoprávneho členstva v eurozóne budeme zdieľať a mať možnosť ovplyvňovať všetky procesy, ktoré sa týkajú definitívnej integrácie Slovenska do eurozóny. Práve toto bude pre nás nielen kvalitatívne nová šanca, ale aj výzva, zdôraznil v našom rozhovore prezident Slovenskej asociácie podnikových finančníkov Andrej Révay. Otázky mu kládol Jozef Knížat.
Pán prezident, rokovanie Európskej asociácie podnikových finančníkov – EACT v Helsinkách vo svojich záveroch, ktoré sa týkajú budúcej stratégie Európskej asociácie konštatuje, že dochádza k prechodu do druhého štádia vízie EACT. Čo to konkrétne znamená z Tvojho pohľadu ako priameho aktéra helsinského zasadania?
– Zmena stratégie, či zmena vízie EACT vyplýva v podstate zo zmeny vo vedení Európskej asociácie. Nový šéf asociácie Olivier Brissaud je profesionálny finančný manažér vo Volkswagene a prácu na pôde EACT robí ako svoje hobby (na rozdiel od doterajšieho Pierra Poncet, ktorý mal vyčlenené 3 dni v týždni). Aj z tohto dôvodu predstavil svoju víziu o fungovaní asociácie, ktorá by mala vo väčšom rozsahu spočívať, respektíve viac sa orientovať do roviny lobingu voči orgánom Európskej únie. V praxi to bude znamenať, že sa vytvoria tzv. technické komisie, v ktorých by boli špecialisti z jednotlivých národných asociácií podnikových finančníkov, ktorých daná téma zaujíma. Inými slovami – doterajšie, nazvime ich pasívnejšie formy spolupráce s orgánmi EÚ sa budú modifikovať na viac aktívne formy, a to najmä v legislatívnej sfére, ale aj v ďalších oblastiach.
Vari by bolo dobré hovoriť aj o prioritách EACT v krátkodobom časovom horizonte – aké teda budú tieto priority?
– Prvou významnou prioritou je výraznejšie pôsobenie, vplývanie na regulačný proces, ktorý sa týka treasury. Ide napríklad o International Accounting Standard Board, ratingové agentúry, a tiež z pohľadu dneška o veľmi aktuálnu a akútnu tému, ktorá sa vzťahuje na reguláciu finančných nástrojov. Druhou, dlhodobejšou prioritou je rozširovanie best practises v oblasti treasury – je to trvalá úloha, no budeme na ňu klásť v rámci EACT ešte jednoznačnejší dôraz. To isté platí o podpore etiky v treasury a dobrom riadení treasury. Takisto sa v záveroch helsinského rokovania Európskej asociácie hovorí o participácii vo výskume v oblasti treasury. Poslednou úlohou, i keď nie významom, je kontinuálna pomoc pri vytváraní národných asociácií podnikových finančníkov v krajinách, ako napríklad Portugalsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko…
Čo je pre Teba ako prezidenta SAF najväčším podnetom, či impulzom pre ďalšiu činnosť Slovenskej asociácie podnikových finančníkov v kontexte záverov z Helsínk?
– Ak som hovoril o prioritách, spomínal som technické komisie. V ich rámci je veľa oblastí, v ktorých by sme sa mohli a mali angažovať. Spomeniem povedzme MIFID, teda normu, ktorá bola zavedená aj u nás v tomto roku a týka sa poskytovania finančných služieb. Druhá téma, ktorá ma veľmi oslovuje, je SEPA, teda Single Euro Payment Area, čo má veľmi aktuálny rozmer, pretože naším vstupom do eurozóny nás následne čaká zavedenie jednotného platobného systému.
V čom vidíš Ty osobne najväčší možný prínos EACT pre Slovensko v období krátko pred zavedením eura, prípadne v prvých mesiacoch po zavedení euromeny?
– Čo sa týka obdobia pred zavedením eura, bola účasť EACT celkom zrejmá a hmatateľná. Od členov EACT, konkrétne od Slovinskej asociácie, ktorá nám pomohla v mnohých ohľadoch, najmä pri našej angažovanosti pri tvorbe generálneho zákona, či ďalších vyhlášok a vykonávacích predpisov, ktoré sa týkajú zavedenia eura. Slovinskí kolegovia pre potreby našich podnikových finančníkov pripravili metodickú príručku, ktorú sme prostredníctvom SAF i tematickej medzinárodnej konferencie pretransformovali do našich podmienok. V období krátko po vstupe Slovenska do eurozóny osobne nevidím zásadný prínos EACT, skôr ho vnímam v dlhodobejšom časovom horizonte. V rámci nášho plnoprávneho členstva v eurozóne budeme zdieľať a mať možnosť ovplyvňovať všetky procesy, ktoré sa týkajú definitívnej integrácie Slovenska do eurozóny. Práve toto bude pre nás nielen kvalitatívne nová šanca, ale aj výzva.
KURZY
27. 11. 2024
USD | 1,053 | 0,001 |
CZK | 25,267 | 0,027 |
GBP | 0,834 | 0,001 |
HUF | 412,080 | 1,100 |
CAD | 1,481 | 0,003 |