ČLÁNOK




Nové kapacity na Blízkom východe ohrozujú európske chemické spoločnosti
11. januára 2009

Nové kapacity na Blízkom východe ohrozujú európske chemické spoločnosti
 
V Európskej únii je chemický priemysel tretím najväčším priemyselným odvetvím. Napriek tomu zaznamenáva spomalenie inovácií v dôsledku vysokého stupňa regulácie, ako aj ťažkosti pri získavaní dostatočne kvalifikovaných odborníkov. Okrem toho je európsky trh značne členitý a zrelý na konsolidáciu, konštatuje analýza KPMG
 
Namiesto úvodu :
 
·          KPMG skúma tlaky, ktorým čelia európske chemické spoločnosti
·          prudký rozmach chemického priemyslu na Blízkom východe môže v kontexte hospodárskej recesie znamenať globálnu nadprodukciu
·          európske chemické spoločnosti musia pristúpiť k inovácii, offshoringu, fúziám a akvizíciám
 
„Vďaka bohatým zásobám lacnej ropy a zemného plynu majú chemické spoločnosti na Blízkom východe, v porovnaní so západnými susedmi, oveľa lacnejší prístup k prírodným zdrojom,“ uvádza Chris Stirling, riaditeľ európskej divízie služieb pre chemický priemysel v KPMG.
 
„Spoločnosti Blízkeho východu maximálne zužitkovali svoje prírodné zdroje a menia sa z dodávateľov surovín na vážnych svetových petrochemických producentov.
 
Čo ukazuje prieskum KPMG?
 
Náš prieskum ukazuje, že do roku 2012 môže byť na Blízkom východe uvedených do prevádzky 53 tovární, čo spolu s investíciami v Ázii môže viesť k marginalizácii európskych hráčov na svetovom trhu. V období rokov 1997 – 2007 zaznamenal chemický priemysel na Blízkom východe 9%-ný ročný rast. Odhadujeme, že do roku 2020 vzrastie chemický priemysel v tomto regióne v priemere o 9,5% za rok, čo predstavuje viac než dvojnásobok svetového priemeru.“
 
 „Finančná kríza ovplyvňuje fúzie a akvizície vo všetkých priemyselných odvetviach a podľa nášho prieskumu môže byť aj katalyzátorom pre konsolidáciu trhu – podnikoví investori s dostatkom kapitálu ťažia z nízkej konkurencieschopnosti finančných investorov, ako sú napríklad private equity hráči. Európske spoločnosti môžu podniknúť svojpomocné opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti, ako je offshoring, ale v prvom rade by mali maximálne využiť inovácie ako  svoju tradične silnú stránku a vytvárať partnerskú spoluprácu so spoločnosťami z Blízkeho východu, aby získali lacnejší prístup k prírodným zdrojom.”
 
Definícia východísk
 
Popri náročnej ceste fúzií a akvizícií sa ako omnoho promptnejšie a vhodnejšie riešenie javí vytvorenie partnerstva v podobe spoločného podniku (joint venture). Niektoré spoločnosti z oboch regiónov už oznámili spoluprácu, ktorá vzájomne umožňuje lepší prístup k odborným znalostiam i k technologickým a procesným inováciám. Tento spôsob pomáha predchádzať potenciálne komplikovaným a relatívne zdĺhavým transakciám kúpy či predaja podniku.
„Výber vhodných partnerov v danom regióne, vytvorenie symbiotických vzťahov a efektívne riadenie vytvorených spoločných podnikov je kľúčom na dosiahnutie úspechu, ktorý dnes ponúkajú blízkovýchodné spoločnosti,“ hovorí sa v závere analýzy KPMG.
 
O prieskume
Finding the Right Formula: How the Middle East Will Impact European Chemical Companies (Hľadanie správneho vzorca: Dopad Blízkeho východu na európske chemické spoločnosti) skúma, ako a prečo Blízky východ zaujal centrálnu pozíciu na trhu a hodnotí následné hrozby a príležitosti pre európsky chemický priemysel.
 
Ďalšie podrobnosti nájdete na :
 
 
 
 
O KPMG:
 
KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Jej členské firmy pôsobia v 145 krajinách a  zamestnávajú vyše 123 000 odborníkov. Nezávislí členovia siete KPMG sú pridružení ku KPMG International, družstvu registrovanému vo Švajčiarsku.
Spoločnosť KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 340 ľudí a má 14 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou. Poskytuje širokú škálu audítorských, daňových a poradenských služieb mnohým domácim i zahraničným spoločnostiam a asistuje pri významných transakciách vo väčšine hospodárskych odvetví.
 
 
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS