Pred rokom Asociácia obchodníkov s cennými papiermi zorganizovala konferenciu o kapitálovom trhu. Podpredseda vlády Ivan Mikloš a ministerka privatizácie Mária Machová svorne potvrdili potrebu toho, aby sa kapitálový trh využil pre privatizáciu strategických monopolov.
Šéf Burzy cenných papierov v Bratislave Juraj Lazový tvrdí, že predaj cez kapitálový trh je najtransparentnejší spôsob, ktorý následne zabezpečí lepšiu informovanosť o činnosti spoločnosti, a tým aj tlak na efektívnosť činnosti manažmentu, ľahší vstup na kapitálové trhy v budúcnosti. Lazový dodáva., že slovenský kapitálový, najmä akciový trh nevyhnutne potrebuje pre svoju budúcnosť niekoľko úspešných príkladov, ktoré pomôžu vybudovať stratenú dôveru investorov, ale aj potenciálnych emitentov. Privatizáciu SPP považujem v tomto smere za jedinečnú príležitosť, ktorá sa nesmie premrhať.
Šéf burzy zabudol na jeden fakt. BCPB sa takmer vôbec a o orgánoch štátneho dozoru vôbec nezaoberali manipuláciami s cenami cenných papierov a už vôbec nie zneužívaním dôverných informácií v obchodnom styku. V poľskom mesačníku určenom pre profesionálnych investorov vyvoláva úsmev nielen hodnota indexu SAx, ale aj to, že počas jedného mesiaca môže byť rozdiel medzi cenami akciami tej istej spoločnosti 1400 percent. Námet sťaby stvorený pre inšpekčné oddelenie burzy a Úrad pre finančný trh.
Okrem Lazového sa pred časom k problematike privatizácie a využitia kapitálového trhu vyjadrili zástupcovia AOCP a Asociácie správcovských spoločností (ASS). Ich názor zatiaľ neprevážil. Ani jeden z poradcov nemá pozitívny postoj k predaju akcií Globtelu, Slovenského plynárenského priemyslu, či Transpetrolu cez kapitálový trh. Tento segment ekonomiky je zatiaľ v závoze. Na vine nie sú poradcovia, ale všetci, ktorí sa podpísali na súčasnom stave burzy.