ČLÁNOK




Nová diagnóza americkej ekonomiky sa zdá byť nádejná
18. apríla 2001

Najaktuálnejšie štatistické údaje naznačujú, že šance na odvrátenie už takmer jednoznačnej recesie v USA, sú stále reálne, ba veľmi nádejné.

Priemyselná výroba totiž v marci vzrástla vôbec po prvý raz od septembra minulého roka, čo signalizuje oživenie v najviac problematickom americkom sektore. Aj inflácia rástla v marci pomalším tempom v porovnaní s akýmkoľvek mesiacom počnúc augustom 2000. Investori tieto pozitívne informácie vítajú s nadšením, i keď ich zrak sa stále upiera na technologické firmy. Väčšina z nich ešte nepublikovala oficiálne výsledky za I. kvartál, no gigantické spoločnosti (Cisco, Philips…) už deklarovali vážne problémy, čo môže vyvolať reťazovú reakciu v celom odvetví. Analytici ale očakávajú, že rast americkej ekonomiky by za prvé tri mesiace 2001 mohol dosiahnuť jednopercentný rast, prvé oficiálne odhady vývoja HDP však budú k dispozícii až na budúci týždeň. V každom prípade je rast priemyselnej produkcie na úrovni 0,4% značným prekvapením, a to tým viac, že americká centrálna banka očakávala pokles tohto ukazovateľa o 0,2%. Tento údaj do značnej miery vyvrátil odhady tých ekonómov, ktorí predpovedali bezprostredné zníženie základnej úrokovej sadzby. V analýze Nomura Securities sa konštatuje, že Fed získal manévrovací priestor až do májového, riadneho zasadania Výboru pre operácie na voľnom trhu – FOMC, kde môže modifikovať svoju menovú pozíciu. V tejto chvíli je upokojený práve tým, že priemyselný sektor, doteraz najslabšia časť americkej ekonomiky, zastavila svoj evidentný úpadok. Pre úplnosť dodajme, že vo februári predstavoval jej pokles 0,4% a na medziročnej báze je jej prepad stále na hranici 4,7%.

Ďalším podstatným indikátorom je, že inflácia zostáva pod kontrolou. Index spotrebiteľských cien, vrátane potravín a energií, sa zvýšil iba o 0,1%, čo je v súlade s prognózami. Na tomto fakte sa najviac „podpísali“ nižšie ceny benzínu. Stav inflácie teda opäť uvoľňuje Fedu priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb, ktoré síce nemusí byť momentálne, ale na spomínanom rokovaní FOMC (15. mája) sa môže rozhodnúť o ich redukcii až o 50 bázických bodov.

Takzvaná „jadrová“ inflácia spotrebiteľských cien (očistená od cenového vplyvu potravín a energií) sa zvýšila o 0,2%, čo je takisto v súlade s predchádzajúcimi odhadmi.

Uvedená diagnóza je v každom prípade pozitívna a pre „zdravie“ americkej i globálnej ekonomiky je určite veľmi nádejným signálom.

Alan Greenspan využil moment prekvapenia

Napriek všetkým indíciám, že Fed zníži úrokové sadzby až 15. mája, v rámci pravidelného zasadania FOMC – Výboru pre operácie na voľnom trhu, došlo k podstatnému zvratu už 18. apríla. Americká centrálna banka redukovala sadzbu o 0,5%. Tento neočakávaný krok predstavuje už štvrté zníženie základnej úrokovej sadzby v priebehu roka 2001, čím sa opätovne deklaruje jasný zámer odvrátiť riziko recesie.

V priebehu niekoľkých minút po oznámení tohto rezultátu okamžite reagovali akciové trhy v USA i Európe. Dow Jones Industrial Average posilnil o 400 bodov a jeho hodnota sa teda zvýšila o 4%. Nasdaq zaznamenal až 8%-ný nárast a včera sa uzatváral na hladine 2100 bodov, pričom k tomuto posunu došlo iba 15 minút po oznámení správy, že Fed redukoval sadzby.

Podobne reagovali aj hlavné burzy v Európe – v Londýne, Paríži a Frankfurte sa zvýšila hodnota akcií zhruba o 2%.

Analytici hodnotia Greenspanov krok nielen ako prekvapujúci, ale aj maximálne pôsobivý.

Nevylučuje sa, že 15. mája dôjde k opätovnému zníženiu úrokových sadzieb o ďalších 50 bázických bodov, čo by mohlo znamenať, že v lete sa dostane americká ekonomika do výraznejšieho dynamického pohybu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 12. 2024

USD 1,044 0,001
CZK 25,226 0,025
GBP 0,830 0,001
HUF 411,530 0,080
CAD 1,504 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS