ČLÁNOK




Nízky kurz eura je podmienený produktivitou práce
9. júla 2001

Za posledných päť rokov sa produktivita práce v Európe znížila. Podľa názoru odborníkov Centra európskych politických štúdií, v prípade zachovania tejto nepriaznivej tendencie sa dá očakávať roztváranie nožníc v efektívnosti ekonomickej činnosti medzi Európou a USA.

Výskumná správa ekonómov, ktorú čiastočne sponzorovali Merrill Lynch a Deutshe Bank, vykresľuje dosť pesimistický obraz vývoja európskych krajín. V prvej polovici deväťdesiatych rokov sa Európe podarilo dosiahnuť stabilné tempá ekonomického rastu. Nezačali sa však kľúčové štrukturálne reformy, ktoré sa okrem iného týkajú aj trhu práce. V USA sa priemerné ročné tempo rastu produktivity práce sa zvýšilo v roku 1996 až 2000 o 1,4% v porovnaní s rokmi 1991 až 1995. V Európe sa produktivita práce v porovnávanom období znížila o 1,5 %. Produktivita práce je výsledkom delenia hrubého domáceho produktu celkovým číslo človekohodín. Najhoršia je situácia v Taliansku a Španielsku, kde priemerná ročná produktivita práce poklesla o 3,1% a 2,6%. Rast produktivity práce v USA, ktorý stimuloval rýchly rast americkej ekonomiky, je výsledkom využitia existujúcich zdrojov a akumulácie kapitálu v sektore technológií. V Európe sektor informačných technológií oveľa menej ovplyvňuje produktivitu práce. Jej rast, ktorý bol vďaka optimalizácii existujúcich zdrojov, sa prakticky skončil. Výskumná správa konštatuje, že „nová ekonomika“ sa v zóne neurob vyvíja veľmi pomaly. Pozitívne zmeny na trhu práce boli skôr v dôsledku v štruktúre zamestnanosti ako kvôli fundamentálnym reformám. jedným z hlavných problémov sú nepružné zákony upravujúce zamestnanosť, ktoré komplikujú proces najímania a prepúšťania pracovníkov. Podľa odborníkov centra je situácia v tejto oblasti tak zanedbaná, že ani v prípade rýchleho prijatia reformných krokov oblasti trhu práce „neexistujú žiadne príznaky toho, že sa rýchlo podarí prekonať tendenciu pádu produktivity práce v Európe.“

Analýza trhu práce prišla k záveru, že bez reforiem sa ciele Európskej únie v oblasti zamestnanosti nepodarí naplniť. Nízka produktivita práce má negatívny vplyv na ekonomický vývoj v Európe a jednou z príčin nízkeho kurzu eura voči americkému doláru.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS