ČLÁNOK




Niekto si dáva pravú ruku do ľavého ucha
1. októbra 2001

V roku 1996 sa na jar zastavila privatizácia. Bolo to kvôli tomu, lebo Strana demokratickej ľavice rokovala s vládnym Hnutím za demokratické Slovensko. Tieto kroky neboli po kvôli ostatnej časti opozície. Snahy SDĽ sa prejavili tým, že niektorí členovia dostali časť privatizačného koláča.

Po voľbách v roku 1998 sa SDĽ niekoľko razy dostala do úlohy politického partnera, ktorý odmieta návrhy schválené vládou. Ide napríklad o reformu verejnej správy, či ťahanice okolo funkcie riaditeľa Slovenských elektrární a deblokácie pohľadávok Devín bankou. Každému bolo viac ako známe, že Devín banka nie je schopná podnikať ako banka, ale vláda bola nútená upraviť vzťahy s touto bankou tak, že sa jej predĺžil mandát na vymáhanie dlhov v Rusku. Banka skrachovala.

Ďalším príkladom je reforma dôchodkového zabezpečenia. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rozvoja SR vypracovalo koncepciu reformy. Tá predpokladá to, že peniaze z privatizácie podnikov sa použijú na financovanie reformy. Už v roku 1999 sa objavil v myšlienkovej dielni niekde blízko SDĽ názor, že na reformu systému dôchodkového zabezpečenia sa dajú použiť dlhopisy Fondu národného majetku SR. Nikoho nezaujímalo, že mali splatnosť do konca minulého roku.

Tohto roku sa rozhodlo, že Slovenský plynárenský priemysel sa bude privatizovať. Vláda schválila postup, vybrala privatizačného poradcu, transformovala podnik na akciovú spoločnosť. Podľa zámerov vlády by sa malo predať 49 %. Minister práce Peter Magvaši však prišiel s iným riešením. Podľa neho SDĽ odporúča použiť 25% akcií SPP na vybudovanie druhého povinného piliera v rámci dôchodkovej reformy formou podielových listov. Denník SME priniesol informáciu o tom, že podľa názoru ministra aj zvyšný 24% podiel plynárenského podniku, ktorý možno privatizovať, bude podľa Magvašiho pre investorov dostatočne lukratívny. Magvaši si myslí, že záujemcovia o SPP si viac cenia strategický význam jeho tranzitného systému, než rýchlu dereguláciu cien plynu pre domácich odberateľov. Na to, aby sme sa dozvedeli čo je pre koho zaujímavejšie, by sme potrebovali využiť magickú guľu. Jedno je však dosť isté podielové listy vydávajú podielové fondy. Na to aby akcie SPP dali vložiť do dôchodkových fondov treba schváliť príslušné zákony, ktoré upravia fungovanie dôchodkových fondov v druhom pilieri. Nikto z laickej, či odbornej verejnosti však nevidel ani riadok tohto zákona. Objavili sa len strohé informácie, podľa ktorých by mal mať každý občan pre druhý pilier osobný účet v Sociálnej poisťovni.

Ľavou rukou sa dá škrabať aj v pravom uchu. SDĽ však odporúča, aby si ten koho svrbí ucho, obmotal ruku aspoň dva razy okolo hlavy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS