ČLÁNOK




Niečo pre odvážnych investorov
11. októbra 2002

Kolektívne investovanie na Slovensku nenaštartovalo práve v najlepšom čase. V posledných troch rokoch sa totiž svetových akciovým trhom veľmi nedarí. Prežívajú jeden šok za druhým a prepadajú sa čoraz hlbšie. Napriek tomu si akciové fondy našli svojich podielnikov aj u nás. Sú medzi nimi sofistikovaní investori, ktorí majú skúsenosti zo zmiešaných fondov, ale aj menej skúsení. Podľa riaditeľa oddelenia privátneho bankovníctva Ľudovej banky, a. s., Bratislava Slavomíra Steigaufa si práve títo investori vybrali akciové fondy z jednoduchého dôvodu – pre ich potenciál najvyšších výnosov. „Podobne ako v krajinách, kde možnosti investovať na akciových trhoch prostredníctvom fondov existujú už desiatky rokov, aj slovenskí investori mali často nereálne očakávania. Vysoké výnosy z 90.rokov, okolo 20 percent, boli skôr jedinečným javom ako historickou skúsenosťou. Reálne výnosy z akcií bývajú medzi 10 až 12 percentami p. a.“

Podstata spočíva v raste

Akciové fondy patria k historicky najstarším druhom podielových fondov. Prvé investičné trusty vznikli v 19. storočí v Anglicku a Škótsku. Investovali do akcií a dlhopisov na financovanie americkej infraštruktúry, napríklad železníc. V Amerike sa udomácnili až neskôr. V 20. rokoch minulého storočia prežívali boom. Čierny piatok v roku 1929 však zabrzdil rozvoj akciových trhov na niekoľko rokov, kým sa investori spamätali. Odvtedy prekonali niekoľko špekulatívnych bublín, avšak nakoniec vždy nabrali správny smer. Prečo?

„Základná myšlienka investovania do akcií alebo akciových fondov je postavená na tom, že trhová ekonomika neustále rastie,“ hovorí S. Steigauf. To znamená, že firmy neprestajne zvyšujú svoje zisky, čo sa prejavuje na raste cien akcií. „Samozrejme, pripúšťam, že ceny akcií, takisto ako celá ekonomika, podstupujú cyklické zmeny, obdobie expanzie ekonomiky a poklesu. Trhy sú býčie alebo medvedie. Ale podstata zostáva nezmenená. Niekoľko desiatok rokov potvrdilo, že z dlhodobého hľadiska sú akcie ziskové. A pevne dúfam, že to tak zostane aj v budúcnosti. Z toho vyplýva, že investovať do akcií sa oplatí vždy. Aj keď si v súčasnosti netrúfnem odhadnúť, či už dosiahli svoje dno.“

Najskôr plán, potom ciele

Na domácom trhu nájdete 42 akciových fondov. Zväčša ide o zahraničných správcov. Fondy najčastejšie investujú v eurách. Korunových fondov je šesť, dolárových desať. Vstupná investícia je od 5-tis. Sk do 100-tis. Sk. Maximálny poplatok pri vydaní je od jedného až po šesť percent. Vrátenie podielových listov je zväčša bezplatné, len niektoré fondy si účtujú 0,75 až jedno percento. Poplatky za správu fondov sú najdrahšie spomedzi všetkých fondov. Zaplatíte 1,2 až štyri percentá z investície.

Pri výbere akciových fondov by sme mali poznať investičný zámer, finančné ciele a toleranciu k riziku. Najskôr si ujasnite, na ako dlho chcete investovať. Ak uvažujete o akciách, počítajte minimálne s piatimi až desiatimi rokmi. A čo rozumieme pod dlhodobým investičným cieľom? „Napríklad sporenie na dôchodok alebo zabezpečenie štúdia v zahraničí pre svoje deti,“ vymenúva S. Steigauf. Dôležité je tiež poznať vzťah k riziku, či sa ho obávate, alebo radi riskujete. „Každá investícia má nejaké riziko, no môže byť väčšie alebo menšie. Akciové fondy patria k prvému typu.“ V žiadnom prípade však neodporúča staviť všetko na jednu kartu. Môžete investovať časť peňazí, ktoré budete potrebovať najskôr, do peňažného alebo do dlhopisového fondu a niečo vložiť do akciového fondu. Ak si neviete rady, poraďte sa s finančným poradcom. Možno vám pomôže jedno neformálne pravidlo. Väčšmi sa hodí na Američanov. „Hovorí sa, že ak od stovky odpočítate svoj vek, dostanete podiel, ktorý môžete investovať do akcií. Myslím si, že na Slovensku by sme ho museli trochu ubrať…“

Hodnota alebo rast

Aj pri akciovom fonde by ste sa mali zaujímať o zloženie portfólia, do ktorých regiónov a sektorov investuje. S tým súvisí aj otázka výnosnosti a rizika. „Nie je jedno, či fond investuje do globálnych akcií, blue chipsov (vlajkových spoločností) alebo na tzv. emerging markets (rozvíjajúce sa trhy, napríklad v Brazílii). Výnosnosť sa vždy mení podľa situácie na trhu.“

Akciové trhy sa vyznačujú vysokou kolísavosťou výnosov. Podľa S. Steigaufa ich riziko nie je pri výbere jediným kritériom. „Ani výkonnosť, ktorá predstihne ostatné fondy, nemusí viesť k úspechu. Pokúste sa zistiť, či tieto výsledky dosahuje konzistentne, alebo ide o dočasný jav.“

Rovnako je dobré vedieť, aká je investičná stratégia fondu. Či je zameraná na hodnotu alebo rast. „Hodnotová stratégia vyhľadáva spoločnosti, ktoré sú podhodnotené. Čiže sledujete nielen kladné výsledky alebo rasty spoločnosti, ale najmä cenu. Pri rastovej stratégii však cena nie je natoľko dôležitá. Kupujete spoločnosti, ktoré majú výrazné šance na rast či už ziskov alebo tržieb,“ vysvetľuje S. Steigauf. Spoločnosti, do ktorých fond investuje, môžu byť malé, stredné alebo veľké. Kombinácie medzi nimi tvoria investičné štýly.

Ako prebiť medveďa?

Hoci sú trhy medvedie (vyznačujú sa poklesom), S. Steigauf radí, ako si zachovať chladnú hlavu. Všeobecná rada znie – diverzifikujte. Inými slovami: investície rozložte aj do iných nástrojov, napríklad dlhopisov alebo termínovaných vkladov. Zvyčajne ak sa nedarí jednému typu investícií, napríklad akciovým fondom, darí sa iným, napríklad dlhopisovým fondom. Okrem toho využívajte investičné sporenie. Pri klesajúcich trhoch vyjde lacnejšie. A napokon nepodliehajte panike, lebo je najhorší radca. Vždy vychádzajte z toho, aký máte investičný plán. Ak viete tolerovať riziko aj za cenu, že trhy klesnú, zostaňte pokojní. Pretože pohyb trhu smerom nahor a nadol patrí k najzákladnejším a neustále platným zákonom investovania.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS